Mamy dla dobrą wiadomość - szczególnie dla mieszkańców podwórka między ulicami Barlickiego, Nowowiejskiej, Orzeszkowej, Wyszyńskiego. Już wkrótce to wnętrze przejdzie metamorfozę. Przestrzeń zostanie uporządkowana i odświeżona tak, aby była bardziej funkcjonalna i przyjazna dla okolicznych mieszkańców.
Mowa o charakterystycznym wnętrzu o podłużnym kształcie, otoczonym zabudową mieszkaniową. Podwórko pełni przede wszystkim funkcję komunikacyjną, zapewniając mieszkańcom dojście oraz dojazd do okolicznych posesji. Obecnie korzystanie z tej przestrzeni utrudniają jednak nierówna nawierzchnia i nieuporządkowana roślinność – już wkrótce ma się to zmienić.
Zarząd Zasobu Komunalnego w marcu ogłosi przetarg na roboty budowlane.
Po jego rozstrzygnięciu wybrany wykonawca rozpocznie kompleksową modernizację terenu.
Choć podłużne i wąskie wnętrza często stanowią wyzwanie, projektantka wyszła naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i możliwościom nadania wnętrzu nowego charakteru i ożywienia tej niewielkiej przestrzeni. Zaproponowała tutaj nowe nawierzchnie z pyt betonowych oraz betonu barwionego w masie. Po remoncie będzie tutaj bardzo kolorowo – oprócz typowych szarych płyt, pojawią się także takie w kolorach jasnej zieleni, niebieskiego i żółtego.
Wykonawca, który podejmie się remontu zacznie jednak od niwelowania gruntu, wykonania odwodnienia i kanalizacji deszczowej. Dzięki temu wody opadowe będą skutecznie odprowadzane, co poprawi funkcjonowanie całego podwórza. W trakcie realizacji inwestycji wykonana zostanie także izolacja ścian fundamentowych w budynkach sąsiadujących
z podwórkiem od ulicy Wyszyńskiego 102, 104 i 106.
Jak przy wszystkich naszych realizacjach nie zapomnimy także o uporządkowaniu obecnej i nasadzeniach nowej zieleni. Projektantka zaproponowała zestaw roślin wieloletnich – głównie bylin
i traw ozdobnych – dobrze przystosowanych do warunków miejskich oraz charakteru podwórza. Przewidziano również nowe elementy małej architektury porządkujące komunikacje kołową
na terenie wnętrza, a także elementy takie jak trejaże dla roślin pnących, które oddzielą od siebie poszczególne strefy. Całości dopełni nowe oświetlenie, które zwiększy bezpieczeństwo po zmroku. Uporządkowane zostanie również miejsce zbiórki odpadów. Stojące do tej pory luzem tradycyjne śmietniki na kółkach zastąpią zadaszone, stalowe osłony na kontenery z wrzutką na odpady. Osłona jest wygodna w użytkowaniu – nie trzeba wchodzić do środka, aby wyrzucić śmieci. Takie rozwiązanie zastosowaliśmy już innych podwórkach w naszych zasobie np. przy ulicy Mierniczej oraz Nobla.
Planowane zmiany sprawią, że podwórko stanie się bardziej funkcjonalne, estetyczne i przyjazne dla mieszkańców. O rozpoczęciu prac oraz kolejnych etapach realizacji inwestycji będziemy informować na bieżąco.
Z mieszkańcami podwórka na konsultacjach społecznych spotkaliśmy się w kwietniu 2024 r. – notatkę z konsultacji można zobaczyć TUTAJ.
















































