• Home
  • Aktualności
  • Dzień otwarty dla najemcy komunalnego – porozmawiajmy o zadłużeniu i możliwościach wsparcia

Wrocław przedłużył program restrukturyzacji zadłużenia do 31 marca 2027 roku. To ważna decyzja, która daje mieszkańcom więcej czasu
i realną szansę na uporządkowanie swojej sytuacji finansowej. W mieście funkcjonuje blisko 30 tysięcy mieszkań komunalnych,
dlatego wsparcie dla najemców w trudnej sytuacji jest jednym z istotnych obszarów działań samorządu.

Jednocześnie w sobotę, 25 kwietnia w godzinach 10:00–14:00, w Centrum Grafit przy ul. Namysłowskiej 8 odbędzie się Dzień Otwarty dla najemcy komunalnego. To nowa inicjatywa skierowana do osób, które zmagają się
z zadłużeniem i szukają konkretnych rozwiązań.

Podczas wydarzenia będzie można porozmawiać o swoim zadłużeniu i uzyskać kompleksowe wsparcie. – Chcemy służyć pomocą tym, którzy jej potrzebują, a być może nawet nie wiedzą, od czego zacząć – mówi Jan Bujak, dyrektor Departamentu Nieruchomości i Eksploatacji Urzędu Miejskiego.
Na miejscu obecni będą m.in. przedstawiciele Zarządu Zasobu Komunalnego, Wrocławskich Mieszkań, MOPS-u, Wrocławskiego Centrum Integracji, a także prawnicy, komornik sądowy, asesor oraz psycholog. Każdy będzie mógł w spokojnej, życzliwej atmosferze skonsultować swoją sytuację i dowiedzieć się, jakie są dostępne możliwości działania.
Najważniejsze jest, żeby nie unikać rozmowy o zadłużeniu. W większości przypadków da się znaleźć rozwiązanie – trzeba tylko zrobić pierwszy krok i skorzystać z dostępnej pomocy – podkreśla Agnieszka Kędzierska, wicedyrektorka Zarządu Zasobu Komunalnego ds. Windykacji i Wspólnot Mieszkaniowych.

Wrocław oferuje dziś kilka ścieżek wyjścia z długu. Coraz większą popularnością cieszy się możliwość jego odpracowania - tylko od początku 2025 roku dłużnicy przepracowali
ponad 26 tysięcy godzin, wykonując m.in. prace porządkowe czy remontowe. Łączna wartość tych prac wyniosła już około 810 tysięcy złotych.

Dostępne są także inne rozwiązania. W określonych przypadkach możliwe jest:

  • umorzenie odsetek – po spłacie należności głównej,
  • umorzenie całości zadłużenia – w zamian za zwrot lokalu,
  • rozłożenie długu na raty (w samym 2025 roku zawarto już blisko 400 takich porozumień).

Pierwszy rok obowiązywania rozszerzonych zasad restrukturyzacji przyniósł konkretne efekty - miasto odzyskało 20 mieszkań komunalnych o łącznej wartości około 12 mln zł, w zamian
za umorzenie zadłużenia na poziomie 750 tys. zł. To rozwiązanie pozwala nie tylko pomóc osobom zadłużonym, ale także przywrócić lokale do zasobu mieszkaniowego. Kluczowe jest jednak podjęcie działania i kontakt z wierzycielem - im wcześniej, tym więcej możliwości.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij