• Home
  • Aleksandra Lipertowska

Wrocław przedłużył program restrukturyzacji zadłużenia do 31 marca 2027 roku. To ważna decyzja, która daje mieszkańcom więcej czasu
i realną szansę na uporządkowanie swojej sytuacji finansowej. W mieście funkcjonuje blisko 30 tysięcy mieszkań komunalnych,
dlatego wsparcie dla najemców w trudnej sytuacji jest jednym z istotnych obszarów działań samorządu.

Jednocześnie w sobotę, 25 kwietnia w godzinach 10:00–14:00, w Centrum Grafit przy ul. Namysłowskiej 8 odbędzie się Dzień Otwarty dla najemcy komunalnego. To nowa inicjatywa skierowana do osób, które zmagają się
z zadłużeniem i szukają konkretnych rozwiązań.

Podczas wydarzenia będzie można porozmawiać o swoim zadłużeniu i uzyskać kompleksowe wsparcie. – Chcemy służyć pomocą tym, którzy jej potrzebują, a być może nawet nie wiedzą, od czego zacząć – mówi Jan Bujak, dyrektor Departamentu Nieruchomości i Eksploatacji Urzędu Miejskiego.
Na miejscu obecni będą m.in. przedstawiciele Zarządu Zasobu Komunalnego, Wrocławskich Mieszkań, MOPS-u, Wrocławskiego Centrum Integracji, a także prawnicy, komornik sądowy, asesor oraz psycholog. Każdy będzie mógł w spokojnej, życzliwej atmosferze skonsultować swoją sytuację i dowiedzieć się, jakie są dostępne możliwości działania.
Najważniejsze jest, żeby nie unikać rozmowy o zadłużeniu. W większości przypadków da się znaleźć rozwiązanie – trzeba tylko zrobić pierwszy krok i skorzystać z dostępnej pomocy – podkreśla Agnieszka Kędzierska, wicedyrektorka Zarządu Zasobu Komunalnego ds. Windykacji i Wspólnot Mieszkaniowych.

Wrocław oferuje dziś kilka ścieżek wyjścia z długu. Coraz większą popularnością cieszy się możliwość jego odpracowania - tylko od początku 2025 roku dłużnicy przepracowali
ponad 26 tysięcy godzin, wykonując m.in. prace porządkowe czy remontowe. Łączna wartość tych prac wyniosła już około 810 tysięcy złotych.

Dostępne są także inne rozwiązania. W określonych przypadkach możliwe jest:

  • umorzenie odsetek – po spłacie należności głównej,
  • umorzenie całości zadłużenia – w zamian za zwrot lokalu,
  • rozłożenie długu na raty (w samym 2025 roku zawarto już blisko 400 takich porozumień).

Pierwszy rok obowiązywania rozszerzonych zasad restrukturyzacji przyniósł konkretne efekty - miasto odzyskało 20 mieszkań komunalnych o łącznej wartości około 12 mln zł, w zamian
za umorzenie zadłużenia na poziomie 750 tys. zł. To rozwiązanie pozwala nie tylko pomóc osobom zadłużonym, ale także przywrócić lokale do zasobu mieszkaniowego. Kluczowe jest jednak podjęcie działania i kontakt z wierzycielem - im wcześniej, tym więcej możliwości.

Zarząd Zasobu Komunalnego wspólnie z Radą Osiedla Stare Miasto, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Ekosystemem,
Centrum Aktywności Lokalnej PrzedPokój 13, Młodą Sceną, stowarzyszeniem Tu Razem, In Dog's Head chcemy spotkać się z mieszkańcami, spędzić wspólnie czas, porozmawiać i pielęgnować sąsiedzkie relacje. Podwórkowe spotkanie przyniesie edukację, zabawę,
dużo konkursów i atrakcji - jeśli otwierać sezon festynowy to z przytupem.

Widzimy się we wtorek (21.04) w godz. 15:00 – 18:00
na podwórku między ulicami Wita Stwosza, Szewską, Kotlarską i Krowią

Na festynie nie zabraknie atrakcji i konkursów z nagrodami. Dla dzieci - możliwość zdobycia tytułu Asa Podwórka, kolorowanki, naklejki, zmywalne tatuaże. EKOedukacja przygotowana przez Ekosystem. Kolejny raz będzie z nami zwierzęcy behawiorysta, który opowie
i odpowie na wszystkie pytania dotyczące czworonogów. Swój dyżur będzie miała także Rada Osiedla Stare Miasto - to będzie dobry moment, aby porozmawiać na tematy osiedlowe.

Dzięki uprzejmości Młodej Sceny, stowarzyszenia TuRazem i Centrum Aktywności Lokalnej Przedpokój H13 nie zabraknie tego, co dzieciaki kochają najbardziej - malowania buzi i malowania kamyczków.

Co jeszcze nas czeka? Mini Swap Party -  wymień nie wyrzucaj. Udostępnimy Państwu wieszak, na którym będziecie mogli powiesić niepotrzebne ubrania, a w przypadku gdy coś Wam się spodoba zwyczajnie sobie zabrać.

Samodzielne wykonanie przypinki? Tego też nie zabraknie. Zatem - do zobaczenia!

Stare Miasto nadchodzimy!

Na podwórku między ulicami Wita Stwosza, Szewska, Kotlarska, Krowia spotykamy się nieprzypadkowo. Teren ten został wyremontowany i oddany do użytku w 2024 roku. Po prawie dwóch latach od zakończenia prac sprawdzamy jak zmieniona przestrzeń wpłynęła
na sąsiedzkie relacje; które rozwiązania sprawdziły się, co jeszcze trzeba zrobić. Porozmawiamy z mieszkańcami, jak sami mogą wpłynąć
na dalsze zmiany.

Wcześniej istniał tu plac zabaw, a my go unowocześniliśmy. Do dyspozycji dzieciaków jest zamek - wielofunkcyjny zestaw zabawowy, linarium, bujaki, rząd huśtawek tradycyjnych oraz huśtawki równoważne. Bawić można się również na karuzeli integracyjnej,
z której korzystać mogą jednocześnie osoby z niepełnosprawnością (także na wózkach) razem z osobami pełnosprawnymi. Dodatkowo wzbogaciliśmy to wnętrze o siłownię plenerową. Urządzenia siłowe zamontowane są bliżej ul. Wita Stwosza, ogrodzone od placu zabaw. Więcej szczegółów na temat tej inwestycji przeczytacie w materiale: Zamek w centrum miasta? Tylko dla niepełnoletnich.

„Dbam to mam” to cyklicznie organizowane przez Zarząd Zasobu Komunalnego festyny podwórkowe. Ich celem jest uwrażliwienie lokalnej społeczności na troskę o wspólną przestrzeń, w której żyją – dbając o nią mogą zyskać nie tylko ładne otoczenie,
ale i dobre sąsiedzkie relacje. My wiemy, że warto i chcemy do tego namawiać wrocławian.
Więcej o samej akcji można przeczytać TUTAJ.

 

 

Aktualizacja! Galeria zdjęć z festynu Dbam to mam - 21 kwietnia 2026 r.

Zdjęcia: Szymon Karliński i Aleksandra Liperowska/ ZZK
Portal wroclaw.pl również napisał o wydarzeniu. Dziennikarze Paulina Krawczyk wraz Bartoszem Mochem na własne oczy przekonali się jak świetnie bawili się Wrocławianie.
Link do tekstu i galerii zdjęć portalu - Wróciły podwórkowe festyny "Dbam to Mam". Na początek bawiliście się na Starym Mieście [ZDJĘCIA].

W okolicy ulicy Pomorskiej systematycznie metamorfozę przechodzą miejskie podwórka. W zeszłym roku cieszyliśmy się nową odsłoną skweru przy ul. Paulińskiej, we wcześniejszych latach metamorfozę przeszło także małe podwórko między ulicami Nobla, Rydygiera, Paulińską oraz wspomnianą Pomorską. Teraz czas na najbliższe sąsiedztwo – wnętrze w kwartale ulic Nobla, Pomorska, Św. Wincentego, Rydygiera. Wykonawcy bądźcie czujni - w tym miesiącu planujemy ogłosić przetarg na realizację zadania.

Te problemy już wkrótce znikną

Obecnie na podwórku oprócz nawierzchni gruntowej, poruszanie się utrudnia kostka kamienna oraz popękany beton. Problemem jest także mała przepuszczalność wody - po deszczu szybko tworzą się kałuże, które utrudniają poruszanie się. Podczas konsultacji mieszkańcy wskazywali, że na terenie podwórka brakuje zieleni, podkreślali także jak ważne jest umożliwienie swobody przejazdu i przejścia przez podwórko, także służbom ratunkowym czy komunalnym. Wszystkie te problemy uwzględniliśmy i wspólnie z mieszkańcami wypracowaliśmy rozwiązania, które ułatwią mieszkańcom korzystanie z tej przestrzeni.

Konsultacje społeczne w sprawie wnętrza obyły się dwukrotnie: przed i po powstaniu projektu. Notatkę z konsultacji można sprawdzić klikając w zdjęcie.

Jakie są plany na tę przestrzeń?

Podstawą zmian na tym podwórku będzie wykonanie odwodnienia, nowej nawierzchni, a także skorygowanie dużych różnic terenu. Projektantka zaproponowała różne rodzaje nawierzchni w zależności od potrzeb – znajdzie się tutaj miejsce na nawierzchnie pieszo-jezdna, nawierzchnie z kostki betonowej oraz kostki ażurowej o dużej przepuszczalności. Częściowo wykorzystana zostanie także znajdująca się w podwórku kostka kamienna. Komunikację we wnętrzu usprawni droga dojazdowa od ul. Nobla w kierunku św. Wincentego. Planowane jest wydzielenie miejsc postojowych oraz pasu manewrowego. Teren zostanie uporządkowany, a estetykę zdecydowanie poprawi nowe miejsce zbiórki odpadów. Stojące obecnie luzem, tradycyjne pojemniki na kółkach zastąpi nowoczesne rozwiązanie - szczelne obudowy na pojedyncze kubły. Ułatwi to dostęp do pojemników, utrzymanie czystości oraz zminimalizuje występowanie gryzoni – podobne rozwiązanie sprawdza się m.in. na sąsiednim podwórku przy Nobla. Nie zapomnimy także o nowym oświetleniu - nowe lampy parkowe zapewnią bezpieczeństwo późnym wieczorem.

W planach także nowa zieleń

Wzdłuż budynków pojawią się żywopłoty oraz kwietniki. Miejsca postojowe wydzielone zostaną pasem zieleni, w tym rabatami. Pojawią się tu, dostosowane do miejskich warunków i dużego zacienienia wnętrza, trawy ozdobne, byliny oraz rośliny płożące. Całości dopełnią nasadzenia drzew – iglastych oraz liściastych. Przy pojemnikach na odpady projektanta zaproponowała trejaż z róż oraz laurowiśni, który osłoni miejsce zbiórki odpadów. Nie zbraknie także elementów małej architektury: stojaków na rowery, koszy na śmieci, betonowych siedzisk.

Przetarg już wkrótce

Obecnie Zarząd Zasobu Komunalnego przygotowuje się do ogłoszenia przetargu na realizację zadania. Ogłoszenie planujemy opublikować jeszcze w tym miesiącu. Zachęcamy wykonawców do czujności - już wkrótce pojawią się szczegóły dotyczące zamówienia.

 

O tym, gdzie jeszcze działaliśmy na Nadodrzu - przeczytacie poniżej. 

Równo rok temu informowaliśmy o dwunastu kamienicach zakwalifikowanych do projektu pn. „Kompleksowa modernizacja
energetyczna budynków mieszkalnych wielorodzinnych we Wrocławiu”, realizowanego w ramach Programu Fundusze Europejskie
dla Dolnego Śląska na lata 2021–2027 (Wspólnoty mieszkaniowe z dofinansowaniem UE).
Nieruchomości należą do wspólnot mieszkaniowych, ale  mają udział miasta - w poszczególnych budynkach wynosi od 13% do 83%.
Dziś sprawdzamy, jak zmieniły się te miejsca.

Read more Remonty, które zmieniają Wrocław – sprawdzamy efekty

Wiosna zawitała na dobre, a wraz z nią zieleń wraca na nasze podwórka. Jest to dokonały czas, aby uporządkować przestrzeń i wprowadzić nowe nasadzenia. W imię tej idei już zazieleniają się lub w krótce zazielnią fragmenty trzech podwórek: na Ołbinie, Przedmieściu Świdnickim oraz osiedlu Powstańców Śląskich. Te niewielkie zmiany, choć mają lokalny charakter, mają ogromne znaczenie dla mieszkańców. Dobrze wiedzą o tym także Rady Osiedli - wszystkie te małe inwestycje częściowo finansuje właśnie Fundusz Osiedlowy.

Przemiana zielonego zakątka

Prace trwają na niewielkim skwerku na podwórku w kwartale ulic Sienkiewicza, Bema, Na Szańcach oraz Świętokrzyskiej. Wykonawcy rozpoczęli od niwelowania terenu i przygotowania go pod planowane nasadzenia m.in. usuwając pozostałości betonowych płyt. Na miejscu pojawiła się już ścieżka z nawierzchni mineralnej utrwalająca naturalny przedept, wykorzystywany do tej pory przez mieszkańców. Obecnie trwa nasadzenie krzewów oraz bylin. Na każdym metrze kwadratowym tego terenu planujemy posadzić 13 roślin - część już się pojawiła, a prace nadal trwają. Zaplanowano tu m.in. derenie, śnieguliczki, kaliny, skrzypy czy turzyce.

Koszt prac to ok. 200 tys. zł. Zmiany częściowo finansowane są  z Funduszu Osiedlowego Rady Osiedla Ołbin.

Przy Wandy też będą mieć zielono

Kształtów nabiera także skwer w podwórku w obrębie ulic Wandy, Słowicza, Sztabowa, Podchorążych. Pojawiły się już ścieżki z nawierzchni mineralnej, dwie ławeczki, lampy solarne oraz część nowych nasadzeń. Oprócz pięciu nowych drzew - czterech wiśni oraz jednej robini, całość uzupełni pas tawułki chińskiej oraz rabata obsadzona bylinami.

- Gatunki roślin zostały tak dobrane, aby było tutaj kolorowo przez cały sezon . W pierwszej kolejności kwitnąć będą wiśnie, pod koniec maja różowymi kwiatami zaszczyci nas robinia, a późnym latem aż do jesieni oczy cieszyć będą byliny - róża, ostnica, liliowiec oraz jeżówka. W sumie na tym skwerku ciągłość kwitnienia zachowana będzie do wiosny aż do jesieni - mówi Marta Słupik, architektka krajobrazu w dziale Planowania Inwestycji ZZK .

Choć skwer nabiera już kształtów to jeszcze nie koniec prac. Wykonawca nie nasadził jeszcze wszystkich roślin, czeka go jeszcze także pielęgnacja prawie 400 m² kwadratowych istniejącego trawnika. W najbliższym miesiącach rozpocznie się także proces inwestycyjny zmierzający do zmiany sposobu gromadzenia odpadów w tym wnętrzu podwórzowym.

Koszt uporządkowania skwerku to ok. 200 tys. zł. Prace są częściowo finansowane są z Funduszu Osiedlowego Rady Osiedla Powstańców Śląskich.

Małe zmiany, zielone efekty

W przyszłym tygodniu wykonawca planuje rozpocząć prace także na zieleńcach przed budynkami przy ulicy Kościuszki (pod numerami 52-54, 56-60,62-66) . Planowana jest pielęgnacja oraz uzupełnienie 650 m² istniejącego trawnika, a także nowe nasadzenia. Już wkrótce oczy przechodniów cieszyć będą rabaty skomponowane z lilaków, róży, turzyc oraz trawy bambusowej. Ciekawostką jest, że zasadzimy tutaj 150 sztuk byliny z gatunku lilak mayer.

Koszt tych zmian to ok. 160 tys. zł, a częściowo finansowane będą z Funduszu Osiedlowego Rady Osiedla Przedmieście Świdnickie.

Wszystkie te działania, choć drobne,  przynoszą widoczne i odczuwalne efekty dla mieszkańców. Dzięki nim podwórka stają się bardziej zielone i przyjazne, a wspólna przestrzeń nabiera nowego życia. Duża w tym zasługa Rad Osieli, które zdecydowały się na współfinansowanie tych działań z Funduszu Osiedlowego.

Fundusz Osiedlowy, obok Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego, jest jednym z kluczowych elementów partycypacyjnego budżetu Wrocławia. W jego ramach każde osiedle ma możliwość ubiegać się  o realizację „drobnych”, ale potrzebnych inwestycji na swoim terenie.

kolaż sześciu zdjęć - kamienice przed remontem

Wrocław rozdysponował prawie 15 mln złotych miejskich dotacji konserwatorskich na zabytki. Uchwałę, zatwierdzającą podział środków na roboty planowane w 2026 roku przegłosowała
Rada Miejska. Dofinansowanie dostaną właściciele aż 29 obiektów. Największą liczebnie grupę wśród nich stanowią kamienice
oraz inne budynki mieszkalne.

W tej puli znalazło się sześć kamienic wspólnotowych z udziałem Zarządu Zasobu Komunalnego

Wnioski oceniała  specjalnie powołana komisja pod przewodnictwem dyrektor Wydziału Architektury i Zabytków. Zasiadał w niej także między innymi Architekt Miasta Wrocławia, pełnomocnik Prezydenta ds. Ochrony Dziedzictwa Kulturowego oraz dwójka radnych. Lista zabytków, które dostały dofinansowanie została stworzona według określonych kryteriów punktowych m.in. stanu budynku, zakresu prac, dostępności dla ogóły społeczeństwa czy znaczenia historycznego, artystycznego czy naukowego.

W tym roku znaczącą zmianą było dopuszczenie obiektów nie tylko wpisanych do Rejestru Zabytków, ale także obiektów z Gminnej Ewidencji Zabytków. Dzięki temu obok takich budynków jak Kościół Parafialny pw. Św. Michała Archanioła, Klasztoru sióstr Urszulanek czy autobusu Jelcz L11/2  środki finansowe przyznano także 18 kamienicom i willom, w tym:

  • kamienicy wspólnotowej przy ul. Pomorskiej 25 (udział ZZK – ok. 28%)
    (kwota dofinansowania Miejskiego Konserwatora Zabytków ok. 190 tys. zł),
  • kamienicy wspólnotowej przy ul. Pomorskiej 41 (udział ZZK – ok. 32)
    (kwota dofinansowania Miejskiego Konserwatora Zabytków ok. 300 tys. zł),
  • kamienicy wspólnotowej przy ul. Pomorskiej 48 (udział ZZK – ok. 42%)
    (kwota dofinansowania Miejskiego Konserwatora Zabytków ok. 200 tys. zł),
  • kamienicy wspólnotowej przy ul. Żeromskiego 54 (udział ZZK – ok. 38%)
    (kwota dofinansowania Miejskiego Konserwatora Zabytków ok. 240 tys. zł)

 

  • kamienicy wspólnotowej przy ul. Miarki 1 (udział ZZK – 37%)
    (kwota dofinansowania Miejskiego Konserwatora Zabytków ok. 140 tys. zł),
  • kamienicy wspólnotowej przy ul. Jedności Narodowej 166/168 (udział ZZK – ok. 19%)
    (kwota dofinansowania Miejskiego Konserwatora Zabytków ok. 260 tys. zł).

- W porównaniu do poprzedniej edycji, dopuszczone zostały także obiekty z Gminnej Ewidencji Zabytków, a nie jak dotychczas – tylko wpisane do Rejestru Zabytków. Liczba potencjalnych adresatów programu wzrosła około dziesięciokrotnie, co oczywiście przełożyło się także na liczbę złożonych wniosków. Ale taki był cel. Wśród obiektów z GEZ nie brakuje zabytków o dużej wartości – mówi Magdalena Wankowska, dyrektor Wydziału Architektury i Zabytków redakcji Wrocław.pl w materiale Kamienice, wille, obiekty sakralne. Dotacje Miejskiego Konserwatora Zabytków przyznane

Kibicujemy wszystkim wspólnotom, które otrzymały finansowanie. Będziemy z uwagą śledzić postępy prac – w zależności od adresów prace obejmą remont elewacji frontowych, balkonów, wykonanie izolacji przeciwwilgociowej ścian piwnicznych.

Prawie co czwarta wrocławska kamienica to budynek należący do wspólnoty mieszkaniowej. O remontach w takich budynkach pisaliśmy już kilkukrotnie - zachęcamy do zapoznania się z materiałami poniżej.

Widok z góry na fragment miasta w ścisłej zabudowie; widoczne są kamienice z różnego okresu, ulice, ale i fragment podwórka
Na czerwono zaznaczono część podwórka, która będzie remontowana

Takie remonty to my lubimy!
Absolutnie wyczekiwany remont na Przedmieściu Oławskim.
Duże podwórko wewnątrz zwartej miejskiej zabudowy łączącej
stare i nowe budownictwo;
dookoła i wewnątrz podwórka mieści się blisko 65 budynków wspólnot mieszkaniowych (w tym 26 budynków wspólnotowych jest z udziałem gminy, cztery to komunalne budynki w naszym zasobie*),
a dodatkowo znajduje się tam również przedszkole.

Podwórko, o którym mowa znajduje się w kwartale ulic Kościuszki, Pułaskiego, Komuny Paryskiej oraz Prądzyńskiego,
a Zarząd Zasobu Komunalnego szykuje się właśnie do dużej
zmiany na tym podwórzu.

Co się zmieni

Przed nami kompleksowa przebudowa przestrzeni, która w najbliższych latach
(start robót planujemy jeszcze w tym roku) ma stać się przyjaznym i funkcjonalnym miejscem do spędzania czasu. W planach jest budowa nowego placu zabaw oraz strefy rekreacyjnej, montaż elementów małej architektury, a także uporządkowanie i rozwinięcie zieleni. Istniejące rośliny zostaną poddane pielęgnacji, pojawią się również nowe nasadzenia, które przez trzy lata będą objęte opieką, tak aby przestrzeń mogła się dobrze zazielenić i rozwijać.
Zmiany obejmą również infrastrukturę sportową i komunikacyjną. Na boisku planowana jest wymiana nawierzchni EPDM, wykonane zostanie nowe oświetlenie terenu, a część istniejących nawierzchni przejdzie remont. Powstaną także nowe dojścia i chodniki, wewnętrzne drogi dojazdowe, place manewrowe oraz miejsca parkingowe.
Całość zostanie uzupełniona o system odwodnienia i kanalizacji deszczowej, a także nowe oznakowanie organizacji ruchu. Wcześniej konieczne będzie przeprowadzenie robót ziemnych oraz prac rozbiórkowych.
Inwestycja nie dość, że uporządkuje przestrzeń, to nada jej zupełnie nową jakość: wygodną, bezpieczną i po prostu przyjemną do codziennego korzystania.

Przetarg już wkrótce

Obecnie, Zarząd Zasobu Komunalnego, przygotowuje się do ogłoszenia postępowania przetargowego na realizację zadania. Publikację ogłoszenia planujemy na przełomie marca
i kwietnia. Zachęcamy wykonawców do czujności - już wkrótce pojawią się szczegóły dotyczące zamówienia.

Read more Kolejne podwórko na Przedmieściu Oławskim przejdzie remont

Z przyjemnością informujemy, że zakończył się remont trzech dachów
w oficynach przy ul. Jedności Narodowej 153A, 153B oraz 155B.

O planowanych inwestycjach informowaliśmy np. na naszym kanale Facebook
(--> tutaj wpis). Duża inwestycja, która znacząco poprawiła stan techniczny ołbińskich budynków. W sumie powierzchnia wszystkich dachów wynosi
blisko 720 m², co w praktyce oznacza remont powierzchni prawie trzech kortów tenisowych - każdy z remontowanych dachów ma powierzchnię zbliżoną do kortu tenisowego, więc zakres prac był bardzo szeroki.

W ramach remontu wykonano m.in.:
- demontaż starego pokrycia dachowego i zużytych elementów,
- remont i wzmocnienie konstrukcji dachów,
- ułożenie nowego pokrycia dachowego,
- przemurowanie kominów, aby były szczelne i bezpieczne,
- nowe obróbki blacharskie przy kominach i krawędziach dachów,
- izolację termiczną poddaszy,
- wymianę rynien oraz rur spustowych,
- zabezpieczenie drewnianych elementów przed ogniem i szkodnikami.

Dzięki tym pracom dachy są teraz szczelne, bezpieczne i przygotowane na kolejne lata użytkowania. To inwestycja, która poprawi komfort oraz trwałość całego budynku.
Dziękujemy mieszkańcom za cierpliwość i wyrozumiałość w czasie trwania prac.

Tym bardziej cieszy fakt, że wykonawca zrealizował zadanie przed planowanym terminem. Zgodnie z umową prace miały zakończyć się w marcu br., a ostatni odbiór zakończył się
w lutym. Wartość prac dla wszystkich budynków wyniosła blisko 1 mln 120 tys. zł.

Wykonawca: CHOMIUK Sp. z o. o.

Omawiane budynki są w zasobie komunalnym ZZK. W budynku przy ul. Jedności Narodowej 153A mieści się 18 lokali, 153B – 20 lokali, natomiast pod nr 155B mieszczą się 23 lokale komunalne.

Przeczytaj o innych remontach dachów w naszym zasobie:

Na ostatnim już etapie procesu likwidacji nieekologicznych źródeł ogrzewania we wrocławskim zasobie komunalnym ZZK postawił
na indywidualne wizyty i spotkania z mieszkańcami aby pomóc im wspólnie przejść przez proces likwidacji starych pieców.

 

Pracownicy ZZK już od kilku miesięcy osobiście odwiedzają najemców w  mieszkaniach, w których konieczna jest likwidacja pieca. - Wiemy, że zmiana systemu ogrzewania może budzić niepokój, dlatego do każdej sprawy chcemy podchodzić  indywidualnie - mówi Andrzej Margielewski, dyrektor Zarządu Zasobu Komunalnego. - Naszym priorytetem jest, aby każdy najemca czuł się doinformowany i bezpieczny, żeby podczas osobistej rozmowy z fachowcem mógł zadać pytania, rozwiać wątpliwości.
Podczas osobistych spotkań łatwiej rozmawia się o dopasowaniu  rozwiązania grzewczego do konkretnego lokalu, szybciej udaje się objaśnić kwestie techniczne i wytłumaczyć harmonogram prac.

Warto przypomnieć, że najemcy komunalni nie ponoszą kosztów wymiany ich ogrzewania na ekologiczne - to Miasto Wrocław finansuje całość prac, począwszy od projektu poprzez demontaż starych pieców aż po instalację nowego systemu grzewczego.
Dla osób obawiających się wyższych rachunków istotna jest możliwość uzyskania wsparcia finansowego
za pośrednictwem MOPSu w ramach Lokalnego Programu Osłonowego.

Zgodnie z uchwałą antysmogową Sejmiku Województwa Dolnośląskiego we wszystkich lokalach komunalnych musi nastąpić likwidacja nieekologicznego ogrzewania. Najemca, który będzie używać niskoklasowego pieca musi liczyć się
z nałożeniem mandatu. Nie warto zatem zwlekać z taka inwestycją zwłaszcza jeśli miasto zapewnia finansowanie
i kompleksowe wsparcie takiej inwestycji.

Obecnie proces wymiany ogrzewania na ekologiczne wchodzi we Wrocławiu w ostatnią fazę. W budynkach komunalnych Zarząd Zasobu Komunalnego ma już założone nowoczesne systemy grzewcze. Teraz działania koncentrują się na ostatnich dwóch tysiącach mieszkań komunalnych w budynkach wspólnot  mieszkaniowych.
W tym roku ZZK planuje wydać  na ten cel ok. 27 mln zł.

Na pionowej fotografii zielona, najpewniej łazienka, z białym grzejnikiem i piecem; w kółku w prawym górnym roku okrągła fotografia człowieka stojącego tyłem w białym kaskiem i zółtą kamizelką odblaskową z napisem ZZK

W dalszym ciągu mieszkańcy mogą samodzielnie wymienić swoje stare ogrzewanie na ekologiczne źródło ciepła i skorzystać z programu KAWKA Plus. Najemcy, którzy samodzielnie wymienią ogrzewanie w lokalu oprócz dofinansowania z programu korzystają dodatkowo z ulg w czynszu za najmowany lokal. Więcej o dotacji można przeczytać TUTAJ.

 

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij