Dzierżawa podwórka za złotówkę i miejskie dofinansowanie do 100 tysięcy na elementy zagospodarowania terenu zgodnie z potrzebami mieszkańców – w ten sposób miasto promuje budowanie swoich małych ojczyzn i dobrych sąsiedzkich relacji na wspólnych wielkomiejskich podwórkach.

Widok na dwie huśtawki na tle budynków z czerwonej cegły; huśtawki znajdują się na macie przerostowej

Prezydent Wrocławia podpisał w październiku zarządzenie,
które określa warunki i zasady dzierżawy oraz dofinansowania. - Oprócz kompleksowych rewitalizacji wnętrz, których w latach 2021-2024 wykonaliśmy i wykonamy kilkadziesiąt,  chcemy zachęcić mieszkańców aby  sami zmieniali  swoje najbliższe otoczenie - mówi Jacek Sutryk, Prezydent Miasta Wrocławia.  – Ten program ma pomóc w budowaniu poczucia wspólnoty i sprawczości na własnym podwórku - dosłownie i w przenośni.
Program NASZE PODWÓRKO ma zachęcić wspólnoty mieszkaniowe  do przejęcia obowiązków utrzymania terenów zewnętrznych,
a w zamian daje możliwość odnawiania najbliższego otoczenia według własnych pomysłów i potrzeb. Dla jednych będą to kwietne rabaty
i nasadzenia zieleni, dla innych miejsca parkingowe albo dodatkowe ławki.
- Stawiamy na dobrosąsiedzką współpracę i zachęcamy współwłaścicieli, wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie z jednego podwórka do podjęcia stosownej uchwały i zawarcie wspólnej dzierżawy terenu za 1 zł – mówi Jan Bujak, dyrektor Departamentu Nieruchomości i Eksploatacji UM Wrocławia.
Dodatkowo niemałą zachętą jest dofinansowanie od miasta w kwocie do 100 tysięcy złotych.

Niezbędnym warunkiem otrzymania wsparcia finansowego jest podjęcie uchwały w sprawie dzierżawy całego wnętrza podwórzowego przez wspólnoty lub spółdzielnie korzystające z podwórka  oraz przedstawienie projektu obejmującego dofinansowanie.
Co ważne dzierżawa za złotówkę rocznie może obejmować albo całość podwórka, albo jego część, jeśli w terenie jest ona naturalnie wydzielona, np. zielenią lub ciągiem garaży.
- Miasto nie wprowadza limitu, ile takich podwórkowych inicjatyw wesprze, nie ogranicza też czasu na przystąpienie do dzierżawy terenu na preferencyjnych warunkach, co oznacza, że czekamy na każdą aktywność wspólnot
i spółdzielni chcących zmieniać swoje najbliższe otoczenie
– mówi Rafał Guzowski, dyrektor Zarządu zasobu Komunalnego. – Z naszego doświadczenia wiemy, że jest wielu mieszkańców, którzy potrafią zjednoczyć się wokół ważnej dla nich idei i skutecznie działać wspólnie dla siebie samych; tym programem chcemy promować i nagradzać sąsiedzkie relacje i wspólne, oddolne inicjatywy.
Przekazując mieszkańcom zarządzanie najbliższym terenem miasto daje możliwość realizacji własnych inicjatyw
dla poprawy funkcjonalności i estetyki przyległych do budynków terenów. Dotację można wykorzystać
np. na  nasadzenia zieleni niskiej i średniej, doposażenie placów zabaw, organizację miejsca zbiórki odpadów, montaż elementów małej architektury czy urządzenie miejsc postojowych (pod warunkiem, że nie będą one stanowić więcej niż 60% terenu).

We Wrocławiu jest blisko 1000 wnętrz i kwartałów podwórzowych. W większości są to duże wnętrza, często
o powierzchni  ponad hektara,  ale nie brakuje też mniejszych kameralnych podwórek, zadbanych przez mieszkańców, traktowanych jak własne. Nowy miejski program ma pomóc w tym, ąby te tereny stały się faktycznie własną enklawą – wykreowaną i zrealizowana przez samych mieszkańców zgodnie z ich potrzebami i w drodze sąsiedzkich kompromisów wypracowanych pomiędzy sobą.
Za realizację projektów, na które zostanie przyznane dofinansowanie odpowiadają zarządcy terenów gminnych
czyli spółka Wrocławskie Mieszkania i Zarząd Zasobu Komunalnego.

Wnioski w sprawie dzierżaw należy składać bezpośrednio do zarządców komunalnych.

  • Zarząd Zasobu Komunalnego - Dział Analiz i Zasobów, ul. Gajowicka 96a; tel. 71 798 69 71 wew. 104,
  • Wrocławskie Mieszkania - Zespół Terenów Zewnętrznych, ul. Namysłowska 8; tel. 71 323 57 94.

Program NASZE PODWÓRKO reguluje zarządzenie nr 11618/23 z dnia 24.10.2023 r. 

 

Widok z góry na fragment wnętrza międzyblokowoego. Na pierwszym planie parking z zaparkowanymi autami, dalej drzewostan
Ukryte w zieleni huśtawka oraz ławka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij