Radni Miejscy przyjęli zmiany dotyczące zasad udzielania dotacji na wymianę pieców i instalację systemów wykorzystujących odnawialne źródła energii do wytwarzania energii elektrycznej. Te zmiany wymusiły nowe przepisy Unii Europejskiej, które ograniczają możliwość finansowania źródeł ogrzewania opartych na gazie.
W związku z tym nie będzie możliwe udzielenie dotacji na wymianę pieców pozaklasowych na gazowe. Zwiększona zostanie, jednak kwota dofinansowania w ramach programu Kawka Plus – wzrośnie z 8tys. do 15 tys. złotych. W związku ze zmianami przepisów środki te będzie można przeznaczyć na elektryczne źródła ogrzewania, pompę ciepła, czy przyłączenie do sieci ciepłowniczej. Zmiany nie oznaczają zakazu korzystania z pieców gazowych. Mogą one być nadal użytkowane i instalowane przez mieszkańców. Nowe przepisy dotyczą wyłącznie zasad ich finansowania tj. uzyskiwania dotacji na wymianę pieca pozaklasowego na tego typu instalacje w ramach umów publicznych.
Wrocław od lat realizuje też program dotacji na instalacje OZE, obejmujący m.in. produkcję i magazynowanie energii. Od teraz z programu skorzystać mogą także wspólnoty mieszkaniowe. Mogą otrzymać dofinansowanie w wysokości nawet do 30 tys. zł na mikroinstalacje hybrydowe.
Uchwała została uchwalona przez radnych 23 kwietnia 2026 r., a obowiązywać zacznie od 1 czerwca. Jej projekt znaleźć można TUTAJ.
Przypominamy, że najubożsi mieszkańcy Wrocławia mogą skorzystać z Lokalnego Programu Osłonowego. Dzięki programowi, jeśli wymieni się źródło ogrzewania można ubiegać się o dopłaty do rachunków za gaz oraz energię elektryczną. Wnioski należy składać w biurach terenowych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Wiosek w wersji elektronicznej można znaleźć TUTAJ




