ZZK w zakresie swoich zadań – oprócz zarządzania zasobem mieszkaniowym i lokalami użytkowymi gminy – ma także dysponowanie gruntami gminnymi stanowiącymi tereny zewnętrzne (podwórka, ogródki przydomowe, miejsca zbiórki odpadów itp.), utrzymywanie, eksploatację i remont zarządzanych terenów a także zawieranie umów dzierżawy tych gruntów.
We Wrocławiu jest około 500 gminnych podwórek (tzw. wnętrz międzyblokowych) w zarządzie Zarządu Zasobu Komunalnego. Systematycznie są porządkowane, tworzone są na nich place zabaw, miejsca do wypoczynku, nasadza zieleń, wykonywane odwodnienie terenu, organizowane miejsca postojowe, budowane chodniki, utwardzane nawierzchnie.
Kompleksowe modernizowanie gminnych podwórek rozpoczęło się we Wrocławiu pod koniec lat 90. Wtedy to opracowano Program Zagospodarowania Wnętrz Międzyblokowych, którego celem jest stworzenie funkcjonalnych, bezpiecznych, zróżnicowanych placów zabaw oraz podwórek jako miejsc wypoczynku i zabawy dla dzieci i młodzieży. Powstanie programu poprzedziły wystawy i seminaria naukowe obejmujące powyższą tematykę.
Od 2005 roku Zarząd Zasobu Komunalnego realizuje ten program ze środków Wieloletniego Programu Inwestycyjnego Gminy Wrocław oraz ze środków budżetowych ZZK.
Wrocław jest miastem, które zostało zrujnowane działaniami wojennymi, zaniedbane przez dziesięciolecia i w znacznej części zniszczone przez powódź w 1997 roku. Większość z terenów znajdujących się pomiędzy budynkami przez wszystkie lata powojenne nie była modernizowana. Skutkiem tego są podwórka pozbawione zieleni, rozjeżdżone przez samochody, słabo wyposażone w chodniki, ławki i urządzania zabawowe. Z tego powodu prace związane z zagospodarowaniem wnętrz międzyblokowych są bardzo trudne i kosztowne.
Stworzenie każdego placu zabaw ZZK poprzedza licznymi uzgodnieniami: każdy projekt powinien uwzględniać ukształtowanie podwórka, zgodność z miejscowym planem zagospodarowania, możliwość odprowadzenia wód opadowych, potrzeby mieszkańców, sugestie rad osiedli, a ponadto musi być zgodny z przepisami prawa budowlanego.
Do zagospodarowywania podwórek mogą się włączać aktywne wspólnoty mieszkaniowe. W 2005 roku Wrocław stworzył takie możliwości prawne. W oparciu o Zarządzenia Prezydenta Wrocławia wspólnoty mogą np. dzierżawić tereny i uczestniczyć w ich modernizacji. Gmina takie przedsięwzięcia współfinansuje.