Prawa i obowiązki właściciela lokalu reguluje rozdział 3 ustawy o własności lokali.

1) Dotychczasowemu właścicielowi nieruchomości przysługują co do niewyodrębnionych lokali oraz co do nieruchomości wspólnej takie same uprawnienia, jakie przysługują właścicielom lokali wyodrębnionych; odnosi się to także do jego obowiązków (art. 4)

2) Właściciel lokalu ma prawo do współkorzystania z nieruchomości wspólnej zgodnie z jej przeznaczeniem. Współkorzystanie z nieruchomości wspólnej będzie się odnosić w szczególności do takich urządzeń, jak klatki schodowe, windy, strychy oraz teren poza budynkiem. Korzystanie z takich urządzeń wspólnych, jak dachy, fundamenty, mury itp. z natury rzeczy będzie miało charakter bierny, determinowany funkcją tych urządzeń.

3) Właściciel ponosi wydatki związane z utrzymaniem lokalu, jest obowiązany utrzymywać swój lokal w należytym stanie, przestrzegać porządku domowego, korzystać z nieruchomości wspólnej w sposób nie utrudniający korzystania przez innych współwłaścicieli oraz współdziałać z nimi w ochronie wspólnego dobra. (art.13)

4) Na żądanie zarządu (zarządcy) właściciel lokalu jest obowiązany zezwalać na wstęp do lokalu, ilekroć jest to niezbędne do przeprowadzenia konserwacji, remontu albo usunięcia awarii w nieruchomości wspólnej, a także w celu wyposażenia budynku, jego części lub innych lokali w dodatkowe instalacje. (art. 13)

5) Art. 12 ust. 2 zobowiązuje właścicieli do ponoszenia kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej zgodnie z przypadającymi na nich udziałami; w takim samym zakresie właścicielom przypadają pożytki i inne przychody z nieruchomości.

6) Właściciel jest zobowiązany uczestniczyć w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij