Wiosna zawitała na dobre, a wraz z nią zieleń wraca na nasze podwórka. Jest to dokonały czas, aby uporządkować przestrzeń i wprowadzić nowe nasadzenia. W imię tej idei już zazieleniają się lub w krótce zazielnią fragmenty trzech podwórek: na Ołbinie, Przedmieściu Świdnickim oraz osiedlu Powstańców Śląskich. Te niewielkie zmiany, choć mają lokalny charakter, mają ogromne znaczenie dla mieszkańców. Dobrze wiedzą o tym także Rady Osiedli - wszystkie te małe inwestycje częściowo finansuje właśnie Fundusz Osiedlowy.
Przemiana zielonego zakątka
Prace trwają na niewielkim skwerku na podwórku w kwartale ulic Sienkiewicza, Bema, Na Szańcach oraz Świętokrzyskiej. Wykonawcy rozpoczęli od niwelowania terenu i przygotowania go pod planowane nasadzenia m.in. usuwając pozostałości betonowych płyt. Na miejscu pojawiła się już ścieżka z nawierzchni mineralnej utrwalająca naturalny przedept, wykorzystywany do tej pory przez mieszkańców. Obecnie trwa nasadzenie krzewów oraz bylin. Na każdym metrze kwadratowym tego terenu planujemy posadzić 13 roślin - część już się pojawiła, a prace nadal trwają. Zaplanowano tu m.in. derenie, śnieguliczki, kaliny, skrzypy czy turzyce.
Koszt prac to ok. 200 tys. zł. Zmiany częściowo finansowane są z Funduszu Osiedlowego Rady Osiedla Ołbin.
Przy Wandy też będą mieć zielono
Kształtów nabiera także skwer w podwórku w obrębie ulic Wandy, Słowicza, Sztabowa, Podchorążych. Pojawiły się już ścieżki z nawierzchni mineralnej, dwie ławeczki, lampy solarne oraz część nowych nasadzeń. Oprócz pięciu nowych drzew - czterech wiśni oraz jednej robini, całość uzupełni pas tawułki chińskiej oraz rabata obsadzona bylinami.
- Gatunki roślin zostały tak dobrane, aby było tutaj kolorowo przez cały sezon . W pierwszej kolejności kwitnąć będą wiśnie, pod koniec maja różowymi kwiatami zaszczyci nas robinia, a późnym latem aż do jesieni oczy cieszyć będą byliny - róża, ostnica, liliowiec oraz jeżówka. W sumie na tym skwerku ciągłość kwitnienia zachowana będzie do wiosny aż do jesieni - mówi Marta Słupik, architektka krajobrazu w dziale Planowania Inwestycji ZZK .
Choć skwer nabiera już kształtów to jeszcze nie koniec prac. Wykonawca nie nasadził jeszcze wszystkich roślin, czeka go jeszcze także pielęgnacja prawie 400 m² kwadratowych istniejącego trawnika. W najbliższym miesiącach rozpocznie się także proces inwestycyjny zmierzający do zmiany sposobu gromadzenia odpadów w tym wnętrzu podwórzowym.
Koszt uporządkowania skwerku to ok. 200 tys. zł. Prace są częściowo finansowane są z Funduszu Osiedlowego Rady Osiedla Powstańców Śląskich.
Małe zmiany, zielone efekty
W przyszłym tygodniu wykonawca planuje rozpocząć prace także na zieleńcach przed budynkami przy ulicy Kościuszki (pod numerami 52-54, 56-60,62-66) . Planowana jest pielęgnacja oraz uzupełnienie 650 m² istniejącego trawnika, a także nowe nasadzenia. Już wkrótce oczy przechodniów cieszyć będą rabaty skomponowane z lilaków, róży, turzyc oraz trawy bambusowej. Ciekawostką jest, że zasadzimy tutaj 150 sztuk byliny z gatunku lilak mayer.
Koszt tych zmian to ok. 160 tys. zł, a częściowo finansowane będą z Funduszu Osiedlowego Rady Osiedla Przedmieście Świdnickie.
Wszystkie te działania, choć drobne, przynoszą widoczne i odczuwalne efekty dla mieszkańców. Dzięki nim podwórka stają się bardziej zielone i przyjazne, a wspólna przestrzeń nabiera nowego życia. Duża w tym zasługa Rad Osieli, które zdecydowały się na współfinansowanie tych działań z Funduszu Osiedlowego.
Fundusz Osiedlowy, obok Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego, jest jednym z kluczowych elementów partycypacyjnego budżetu Wrocławia. W jego ramach każde osiedle ma możliwość ubiegać się o realizację „drobnych”, ale potrzebnych inwestycji na swoim terenie.













