Wiosna zawitała na dobre, a wraz z nią zieleń wraca na nasze podwórka. Jest to dokonały czas, aby uporządkować przestrzeń i wprowadzić nowe nasadzenia. W imię tej idei już zazieleniają się lub w krótce zazielnią fragmenty trzech podwórek: na Ołbinie, Przedmieściu Świdnickim oraz osiedlu Powstańców Śląskich. Te niewielkie zmiany, choć mają lokalny charakter, mają ogromne znaczenie dla mieszkańców. Dobrze wiedzą o tym także Rady Osiedli - wszystkie te małe inwestycje częściowo finansuje właśnie Fundusz Osiedlowy.

Przemiana zielonego zakątka

Prace trwają na niewielkim skwerku na podwórku w kwartale ulic Sienkiewicza, Bema, Na Szańcach oraz Świętokrzyskiej. Wykonawcy rozpoczęli od niwelowania terenu i przygotowania go pod planowane nasadzenia m.in. usuwając pozostałości betonowych płyt. Na miejscu pojawiła się już ścieżka z nawierzchni mineralnej utrwalająca naturalny przedept, wykorzystywany do tej pory przez mieszkańców. Obecnie trwa nasadzenie krzewów oraz bylin. Na każdym metrze kwadratowym tego terenu planujemy posadzić 13 roślin - część już się pojawiła, a prace nadal trwają. Zaplanowano tu m.in. derenie, śnieguliczki, kaliny, skrzypy czy turzyce.

Koszt prac to ok. 200 tys. zł. Zmiany częściowo finansowane są  z Funduszu Osiedlowego Rady Osiedla Ołbin.

Przy Wandy też będą mieć zielono

Kształtów nabiera także skwer w podwórku w obrębie ulic Wandy, Słowicza, Sztabowa, Podchorążych. Pojawiły się już ścieżki z nawierzchni mineralnej, dwie ławeczki, lampy solarne oraz część nowych nasadzeń. Oprócz pięciu nowych drzew - czterech wiśni oraz jednej robini, całość uzupełni pas tawułki chińskiej oraz rabata obsadzona bylinami.

- Gatunki roślin zostały tak dobrane, aby było tutaj kolorowo przez cały sezon . W pierwszej kolejności kwitnąć będą wiśnie, pod koniec maja różowymi kwiatami zaszczyci nas robinia, a późnym latem aż do jesieni oczy cieszyć będą byliny - róża, ostnica, liliowiec oraz jeżówka. W sumie na tym skwerku ciągłość kwitnienia zachowana będzie do wiosny aż do jesieni - mówi Marta Słupik, architektka krajobrazu w dziale Planowania Inwestycji ZZK .

Choć skwer nabiera już kształtów to jeszcze nie koniec prac. Wykonawca nie nasadził jeszcze wszystkich roślin, czeka go jeszcze także pielęgnacja prawie 400 m² kwadratowych istniejącego trawnika. W najbliższym miesiącach rozpocznie się także proces inwestycyjny zmierzający do zmiany sposobu gromadzenia odpadów w tym wnętrzu podwórzowym.

Koszt uporządkowania skwerku to ok. 200 tys. zł. Prace są częściowo finansowane są z Funduszu Osiedlowego Rady Osiedla Powstańców Śląskich.

Małe zmiany, zielone efekty

W przyszłym tygodniu wykonawca planuje rozpocząć prace także na zieleńcach przed budynkami przy ulicy Kościuszki (pod numerami 52-54, 56-60,62-66) . Planowana jest pielęgnacja oraz uzupełnienie 650 m² istniejącego trawnika, a także nowe nasadzenia. Już wkrótce oczy przechodniów cieszyć będą rabaty skomponowane z lilaków, róży, turzyc oraz trawy bambusowej. Ciekawostką jest, że zasadzimy tutaj 150 sztuk byliny z gatunku lilak mayer.

Koszt tych zmian to ok. 160 tys. zł, a częściowo finansowane będą z Funduszu Osiedlowego Rady Osiedla Przedmieście Świdnickie.

Wszystkie te działania, choć drobne,  przynoszą widoczne i odczuwalne efekty dla mieszkańców. Dzięki nim podwórka stają się bardziej zielone i przyjazne, a wspólna przestrzeń nabiera nowego życia. Duża w tym zasługa Rad Osieli, które zdecydowały się na współfinansowanie tych działań z Funduszu Osiedlowego.

Fundusz Osiedlowy, obok Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego, jest jednym z kluczowych elementów partycypacyjnego budżetu Wrocławia. W jego ramach każde osiedle ma możliwość ubiegać się  o realizację „drobnych”, ale potrzebnych inwestycji na swoim terenie.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij