Planując szczegóły remontów i projektując zmiany na podwórkach w naszym zasobie uwzględniamy głosy mieszkańców danej przestrzeni. Zależy nam na tym, aby wprowadzane rozwiązania odpowiadały na ich potrzeby i prośby – w końcu to oni są codziennymi użytkownikami swoich podwórek.
Ostateczny wygląd budowanych przez nas placów zabaw to wynik głosów najmłodszych mieszkańców; wśród trochę starszych użytkowników oprócz próśb o zieleń czy parking, zdarzają się też życzenia nietypowe – jak rabaty do własnoręcznego zagospodarowania, pozostawienie trzepaków czy wieszaków na pranie. Gotowy projekt podwórka jest efektem konsultacji z mieszkańcami; po ich przeprowadzeniu projektant uwzględnia opinie mieszkańców i nanosi stosowne zmiany – wtedy przystępujemy do przetargu na realizacje robót.
W 2024 roku byliśmy na siedmiu takich spotkaniach organizowanych przez Wydział Partycypacji Społecznej UM na podwórkach bardzo różnych, i co za tym idzie z różną historią, innymi problemami i potrzebami. Z zainteresowanym porozmawialiśmy o dalszych planach remontowych, propozycjach zmian i omawialiśmy plany remontowe.
Jak zazielenić podwórko przy Komuny Paryskiej 30–34?
Z mieszkańcami podwórka w kwartale ulic Komuny Paryskiej, Krasińskiego, Worcella, Pułaskiego spotkaliśmy się w lutym
i rozmawialiśmy o planach
na zagospodarowanie zieleni
oraz wybudowanie placu zabaw
na podwórku w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Notatkę
z można przeczytać tutaj.
Jak chcemy zmienić podwórko przy ul. Hallera 97–103?
W kwietniu ponownie spotkaliśmy
się na podwórku przy ulicy Hallera 97-103. Podczas trzeciego spotkania konsultacyjnego na tym podwórku omawialiśmy dopracowana koncepcję rewitalizacji podwórka, która powstała na podstawie opinii zgłoszonych podczas poprzednich spotkań. Notatka z konsultacji dostępna
jest tutaj.
Jaka przyszłość podwórka między pl. Kościuszki a Czystą?
Czerwcowe spotkanie konsultacyjne dotyczyło zagospodarowania podwórka
przy ulicach: Kościuszki, pl. Kościuszki, Czysta. Rozmawialiśmy o możliwościach zagospodarowania podwórka – zieleni, przebiegu ciągów pieszo-jezdnych, miejscach postojowych.
Szczegóły konsultacji dostępne są tutaj.
Jak zmienić tereny międzyblokowe przy ulicach Dobrej i Braniborskiej?
Konsultacje z mieszkańcami sąsiadującymi
z wnętrzem miedzyblokowym przy ulicach Braniborskiej i Dobrej
były pierwszy krokiem do zmian
na podwórku. Na spotkaniu prezentowana
i omawiana przez projektantkę była wstępna koncepcja zagospodarowania terenu.
Więcej szczegółów można znaleźć tutaj.
Jak chcemy zmienić podwórko przy ulicy Nowej 2-14?
i ks. Piotra Skargi zaproponowaliśmy przede wszystkich zmianę miejsca zbiórki odpadów, zmniejszenie starego boiska i zamontowanie tam urządzeń zabawowych oraz oczywiście nową zieleń. Część prac finansowana będzie z Funduszu Osiedlowego Rady Osiedla Stare Miasto.
Więcej szczegółów tutaj.
Jak urządzić część podwórka przy Wyszyńskiego 98–108?
Podczas tych konsultacji omawialiśmy
z mieszkańcami projekt zagospodarowania podwórka w kwartale w kwartale ulic Nowowiejska, Barlickiego, Orzeszkowej, Wyszyńskiego. Rozmawialiśmy
o możliwościach aranżacji nawierzchni, nasadzeniach i rekultywacji zieleni, koncepcji ogrodzenia oraz wykonaniu nowego miejsca zbiórki odpadów. Notatkę z konsultacji można przeczytać tutaj.
Jaka przyszłość placu zabaw przy Gwareckiej 17–33?
We wrześniu z mieszkańcami podwórka
przy ul. Gwareckiej 17- 33 konsultowaliśmy projekt dotyczący odnowy placu zabaw
w ramach Funduszu Osiedlowego Rady Osiedla Pilczyce-Kozanów-Popowice Płn. Rozmawialiśmy o możliwościach odnowienia wyeksploatowanego placu zabaw
oraz uporządkowaniu zieleni. Podsumowanie spotkania dostępne jest tutaj.
W minionym roku nasi przedstawiciele brali udział także w organizowanych przez Urząd Miasta spotkaniach mieszkańców osiedli z Prezydentem Wrocławia Jackiem Sutrykiem – odpowiadaliśmy na pytania dotyczące zasobu komunalnego naszym najemcom mieszkającym na Partynicach, Praczach Odrzańskich i Borku.