Niewielkie podwórko u zbiegu pl. św. Macieja oraz ul. Pobożnego przeszło niemałą metamorfozę. Wcześniej rozjeżdżana latami nawierzchnia, dzisiaj równa droga i chodniki oraz nowe nasadzenia.
Wnętrze podwórzowe otoczone jest budynkami oraz murem, z dużą różnicą wysokości terenu, dodatkowo z przejazdem do innych posesji. Przy tym jest wąskie i zacienione. To wszystko wpłynęło na końcowy projekt tego wnętrza, a szczególnie dwa ostatnie aspekty uniemożliwiły powstanie np. placu zabaw.
Przy takich warunkach warto postawić na zieleń, co zostało uczynione. Posadzono niską i średnią roślinność. Rośnie tutaj 500 sztuk białej róży okrywowej, ponad 1 000 sztuk, białego barwinka, dodatkowo trawy ozdobne, jak ostnica i perowskia (ponad 650 sztuk). Zdecydowano też o posadzeniu drzew o strukturze kolumnowej, jest to pięć buków złotolistnych, które już w momencie sadzenia miały 10 lat. Docelowo wyrosną na 15 m. Wzdłuż muru posadzono bluszcze, które dodatkowo zazielenią to miejsce. Wymienione nasadzenia diametralnie zmieniło to miejsce, wcześniej nie rosły tu żadne rośliny.

Jakie jeszcze wykonane tutaj prace? Odwodnienie z retencją i częściowym zagospodarowaniem wód opadowych na terenie - rowy chłonne, nawierzchnia przepuszczalna, tereny zielone przejmujące część wód. Wytyczono ciągi pieszo jezdne, poprowadzono instalacji pod oświetlenie, zamontowano latarnie, stylizowane ławeczki oraz nawiązujące do niego niskie metalowe płotki. To, co zdecydowanie korzystnie wpłynęło na krajobraz podwórka, to nowe, półpodziemne pojemniki na odpady komunalne. O zalety takich pojemników pisaliśmy już w tekście Naziemne, półpodziemne, a może podziemne - typy miejsc zbiórki odpadów,
ale dodajmy, że to nie ostatnia taka nasza realizacja - Montujemy kolejne półpodziemne pojemniki na śmieci.
Podwórko na Nadodrzu jest kolejnym wyremontowanym wnętrzem z prezydenckiego programu Kompleksowej Modernizacji Wnętrz Komunalnych na lata 2021 -2024.

Całość inwestycji kosztowała 900 tys. zł.
Projekt: Pracownia autorska Ewa Mączyńska – Szymczak.
Wykonawca: Ravea Sp. z o.o.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij