Trzy przestrzenie międzyblokowe, każda z inną funkcją – zakończyliśmy właśnie remont kolejnego szczepińskiego podwórka.

Prace remontowe na wnętrzu podwórzowym między ulicami Ziemowita, Dobrą, Legnicką
i Nabycińską prowadzone były w dwóch etapach. W pierwszym, oddanym do użytku mieszkańcom w 2022 r. wykonano odwodnienie, drogę dojazdową oraz ciągi pieszo jezdne,
a także oświetlenie. To właśnie wtedy posadziliśmy 20 nowych drzew,
w tym 12 kilkunastoletnich, 6-metrowych okazów lip, dębów czerwonych, kasztanowców, modrzewi i ambrowca. Pozostałych osiem sztuk, to kilkuletnie graby kolumnowa budujące naturalną osłonę miejsca zbiórki odpadów. W drugim etapie, również poprzedzonym konsultacjami społecznymi z mieszkańcami oraz Radą Osiedla Szczepin, wykonano tereny sportowe, przestrzeń zabawową, rozbudowaną siłownię zewnętrzną. Posadziliśmy drzewa, krzewy, roślinność okrywową – każdą przestrzeń charakteryzuje różna strefa zieleni.
I to właśnie z efektów drugiego etapu mogą już korzystać mieszkańcy.

Podwórko poprzecinane jest trzema czterema wieżowcami, które naturalnie podzieliły teren tworząc trzy przestrzenie. Każdemu nadaliśmy nową funkcję:

Część sportowa – bliżej ul. Dobrej.
Do dyspozycji sportowcom oddano mini boisko do koszykówki i piłki nożnej (boisko ogrodzone jest piłkochwytami) oraz zestaw trampolin. Wszystko na bezpiecznej nawierzchni epdm.
Wzdłuż wytyczonych alejek znajdują się ławeczki. Do istniejącej zieleni dosadziliśmy osiem klonów oraz trzmieliny, pęcherznice, lilaki i jaśminowce. Oprócz założonego trawnika przestrzeń urozmaicają trawy ozdobne.

Część zabawowa – królestwo dla najmłodszych. Wielofunkcyjny statek zabawka, podwójna huśtawka, piaskownica. To wszystko znajduje się na ogrodzonym placu zabaw. Opiekunowie usiądą na ławkach w cieniu istniejącej zieleni oraz tej nasadzonej. To tutaj korzenie zapuszcza blisko 30 brzóz posadzone w szpalerach. Dodatkowo posadzono tutaj po trzy sztuki platanów
i grusz oraz roślinność średnio wysoką - krzewy.
Od ul. Legnickiej uformowano wzniesienie z ziemi wykopanej przy nasadzeniach nowych drzew (z pierwszego etapu). Zamiast wywozić żyzny urobek – zdecydowano go pozostawić
w formie górki. Zalety? Stanowi naturalna barierę bezpieczeństwa oddzielając plac zabaw od ruchliwej ulicy, urozmaica płaski, monotonny teren między wieżowcami, eksponuje też wyniesioną roślinność: kwitnące wiosną na żółto forsycje oraz tawuły i trawy.

Część siłowa – od ul. Nabycińskiej - przestrzeń z rozbudowaną siłownią zewnętrzną. Urządzenia do wzmacniania tężyzny fizycznej usytuowane są w cieniu drzew istniejących
oraz dosadzonych. Wzdłuż alejek zamontowano dodatkowo ławeczki.

Wyremontowane podwórko jest kolejnych z prezydenckiego programu Kompleksowej Modernizacji Wnętrz Komunalnych na lata 2021 -2024.

Całość inwestycji kosztowała 3 mln 200 tys. zł (I i II etap).
Projekt: Pracownia autorska Ewa Mączyńska – Szymczak.
Wykonawca: TOM – Instal Sp. z o. o. (II etap) i Ravea Sp. z o.o. (I etap).

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij