Mieszkańcy Przedmieścia Świdnickiego mogą już korzystać z nowej i funkcjonalnej przestrzeni, która pozwoli im bezpiecznie się po niej poruszać, a także odpocząć wśród uporządkowanej i zadbanej przyrody.
Mocno wyeksploatowane i niewielkie wnętrze u zbiegu ulic Kościuszki oraz Czystej zmieniło się nie do poznania. Na skwerze wytyczyliśmy ścieżkę z nawierzchni mineralnej - skróciliśmy tym samym dojście do budynków. Uporządkowaliśmy zieleń wzdłuż przedwojennej zabudowy mieszkalnej - posadziliśmy nowe krzewy i byliny; wykorzystaliśmy też roślinność już istniejącą, którą poddaliśmy pielęgnacji.
Zaprojektowanie dodatkowej zieleni było dla projektantki wyzwaniem, bo na zacienionym przez budynki podwórku ziemia nie oddaje szybko wilgoci. - Rośliny zostały dobrane w taki sposób, aby mogły poradzić sobie w istniejących warunkach - mówi Marta Słupik, architektka krajobrazu ZZK. Postawiliśmy na piętrowe kompozycje i rośliny lubiące cień i wchłaniające wodę - dodaje. W części wnętrza pojawiły się w najniższej warstwie różnokolorowe żurawki, zielone funkie w dwóch odmianach, a najbliżej nieruchomości laurowiśnie.
Podczas konsultacji społecznych, okazało się, że przy jednym z budynków mieszkańcy sami zadbali o fragment nasadzeń i nadal chcą się tym zajmować. Pomogliśmy tę część odświeżyć
i zabezpieczyć ogrodzeniem z furtką, która ułatwi pasjonatom zadbać o ten zakątek.
Z kolei od ul. Czystej pozostawiliśmy fragment istniejącego żywopłotu, dosadziliśmy również hortensje ogrodowe.
Na nowo zagospodarowaliśmy też miejsce zbiórki odpadów. Na wcześniej przygotowanych podbudowach postawiliśmy nowe, szczelne i estetyczne pojemniki z dźwignią nożną, która ułatwia otwieranie i zamykanie klapy.
Prace zostały sfinansowane z Funduszu Osiedlowego.
To jednak nie koniec rewitalizacji tego podwórka. Na sąsiedniej działce prace kończy też deweloper, który wyremontuje część wnętrza zajętego na potrzeby budowy.
Wraz z Wydziałem Partycypacji Społecznej UM Wrocław oraz RO Przedmieście Świdnickie przeprowadziliśmy w ubiegłym roku konsultacje społeczne.
Z mieszkańcami szukaliśmy różnych rozwiązań
na zagospodarowanie terenu wraz ze zmianą lokalizacji miejsca zbiórki odpadów.
Z raportem z konsultacji można zapoznać się TUTAJ.