Przez cały rok od wybuchu wojny w Ukrainie Zarząd Zasobu Komunalnego, jako jednostka gminna, pomaga tym którzy szukali i szukają nadal schronienia w Polsce. Nasze działania skupiają się na obsłudze indywidualnych wniosków o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia uchodźcom z Ukrainy
(tzw. świadczenie 40+).
Od 21 marca ub.r. pracownicy Zarządu Zasobu Komunalnego przyjmują wnioski, udzielają niezbędnych informacji podczas obsługi bezpośredniej, drogą mailową, jak i telefoniczną. Są w stałym kontakcie z wnioskodawcami.
Do końca ubiegłego roku przyjęliśmy ponad 13 tys. wniosków. Oznacza to, że za naszym pośrednictwem pomoc otrzymało ponad 37 tys. osób (jeden wniosek obejmował niekiedy całą rodzinę) - tyle osób zgłosiło się tylko do ZZK.
Co ważne w dalszym ciągu ZZK, jak i spółka Wrocławskie Mieszkania przyjmujemy takie wnioski. Wszystkie niezbędne informacje dla chętnych są dostępne na naszej stronie [TUTAJ].
Tam możecie Państwo przeczytać kto może obiegać się o świadczenie, a także gdzie należy złożyć sam wniosek.
"Rok temu - 24 lutego - wojska rosyjskie rozpoczęły pełnoskalową inwazję na terytorium Ukrainy, kontynuując tym samym działania wojenne rozpoczęte w 2014 roku. Od pierwszych dni inwazji to właśnie Wrocław stał się jednym z głównych polskich miast, w którym uchodźcy szukali schronienia przed piekłem wojny - pisze Maciej Wołodko dla www.wroclaw.pl.
Reakcja była natychmiastowa - organizacja i koordynacja pomocy na wielu płaszczyznach:
w zakresie zbiórek, zakwaterowania, edukacji czy pomocy prawnej i językowej. Z nieocenioną pomocą ruszyły tysiące mieszkańców-wolontariuszy. Dziś – rok po wybuchu wojny – to tu Ukraińcy uczą się, pracują, ale też wzbogacają wrocławskie życie społeczne.
A miasto wraz z organizacjami pozarządowymi stara się stwarzać im warunki do tego - by czuli się tu dobrze i bezpiecznie".
[Cały tekst "Wrocław solidarny z Ukrainą. Po napaści Rosji na Ukrainę
we Wrocławiu przybyło blisko 150 tysięcy mieszkańców" można przeczytać na stronie www.wroclaw.pl