Tej wiosny mieszkańcy nieruchomości sąsiadujących z jednym ze staromiejskich podwórek będą mogli wypocząć na nowo wyremontowanym terenie. Dobiegły końca prace we wnętrzu okolonym budynkami przy pl. Nowy Targ, ul. Jodłowej, placem Nankiera oraz ul. Piaskowej

Rewitalizacja wspomnianego podwórka była poprzedzona konsultacjami z okolicznymi mieszkańcami. To właśnie rozmowy z nimi, miały decydujący wpływ na obecny wygląd tej przestrzeni. Dużo zieleni, nowych nasadzeń, wytyczone alejki, ławki, kosze na odpadki, dla aktywnych siłownia zewnętrza, ale też i miejsce dla najmłodszych. Atutem jest również pięć podziemnych koszy na śmieci.

Warto zauważyć, że tak wyremontowane podwórko cieszy nie tylko mieszkańców, którym ładnie zmienił się widok za oknami. Zyskali również wrocławianie, którzy codziennie mijają ten kwartał idąc wzdłuż ulicy Piaskowej.

Teren zyskał nowy trawnik (ponad 1200 mkw), a kwietniki obsadzono roślinami cebulkowymi. W kolejnych latach zakwitną tam szafirki i krokusy (łącznie 1100 sztuk). Nowe nasadzenia to drzewa – i to aż 21 nowych okazów! Korzenie zapuszczają tam: lipa, jarząb, brzozy, graby, grusze i śliwy, znalazło się też miejsce na urokliwie zakwitające magnolie. W gazonach znajdziemy odmiany róży (35 szt.) i jałowca (125 szt.). Odmłodzono istniejący żywopłot z ligustru i posadzono nowe krzewy żywopłotowe – porzeczkę i odmiany ligustru (ponad 880 szt.) oraz krzewy: kosodrzewiny, pęcherznice, cisy, ostrokrzewy, czy irgi, tawuły oraz trzmieliny (ponad 1620 szt.).
Z małej architektury mamy tutaj 12 ławek rozstawionych między alejkami, a między nimi kosze na odpadki (13 szt.). Mała siłownia zewnętrzna, to 5 elementów dla fanów aktywnego spędzania czasu na powietrzu.

Odpoczywający w tym miejscu zwrócą uwagę na ustawioną w centralnym miejscu tablicę historyczną, obrazującą na czterech planszach dzisiejsze miejsce na przestrzeni lat (XVI, XIX oraz XX wieku, a także z widokiem na nieistniejąca już, a przecinającą tamto miejsce ulicę Drewnianą. Ułożona w pobliżu stara, kamienna kostka wskazuje miejsce, jak przebiegał dawny trakt.

O podwórku w centrum miasta w bezpośrednim sąsiedztwie placu Nowy Targ pisaliśmy już wcześniej (TUTAJ). To właśnie w tym miejscu podczas pogłębiania terenu odkryto przedmioty codziennego użytku z XVI w.

 

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij