Na remontowanym podwórku przy pl. Nankiera znaleziono misy i talerze z XVI w. Na placu trwają prace wykopaliskowe. Co rusz pracownicy dokonują nowych odkryć.

Bardzo ciekawego znaleziska dokonała firma Tom-Instal wykonująca dla Zarządu Zasobu Komunalnego rewitalizacje we wnętrzu podwórzowym pomiędzy placami Nowy Targ i Nankiera. To właśnie tam trwają prace mające przywrócić blask podwórka. Pod koniec ubiegłego tygodnia, podczas pogłębiania terenu pod pojemniki podziemne na odpady, obsługujący koparkę zauważył, na głębokości 1,5 – 2 m, drewniane elementy. W takich przypadkach nadzorujący prace archeolog powiadamia Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków, ale już na miejscu było stwierdzić, że to bardzo dobrze zachowane misy i talerze z XVI w.

Prace trwają, a w trakcie dochodzi do nowych, interesujących odkryć. Podczas naszej wizyty na placu budowy, doszło do kolejnego. – Mamy drogę średniowieczną, pokrytą dębowymi deskami z fragmentami bruku kamiennego. – mówi dr inż. architekt Piotr Kmiecik z firmy DELFA wykonującej badania archeologiczne. – Tego typu obiekty we Wrocławiu to XIII-XIV w, ale zanim wydatujemy tę konkretną, jeszcze trochę minie, więc różne rzeczy się mogą zdarzyć… – dodaje kierownik prac architektonicznych.
Każde wykopalisko jest zabezpieczane i oddawane do muzeum, do którego, o tym już zdecyduje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków we Wrocławiu.

Dodajemy, że po zakończeniu prac archeologicznych, wspomniane wyżej podwórko otrzyma nową nawierzchnię w postaci chodników, to także nowe oświetlenie i wymieniane wcześniej pojemniki podziemne na odpady. Okoliczni mieszkańcy będą mieć do użytku teren rekreacyjny z siłownią zewnętrzną, urządzenia zabawowe, a oko cieszyć będą nowe nasadzenia. Rewitalizację podwórka wyceniono na kwotę 1,5 miliona złotych.

 

 

 

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij