Na remontowanym podwórku przy pl. Nankiera znaleziono misy i talerze z XVI w. Na placu trwają prace wykopaliskowe. Co rusz pracownicy dokonują nowych odkryć.

Bardzo ciekawego znaleziska dokonała firma Tom-Instal wykonująca dla Zarządu Zasobu Komunalnego rewitalizacje we wnętrzu podwórzowym pomiędzy placami Nowy Targ i Nankiera. To właśnie tam trwają prace mające przywrócić blask podwórka. Pod koniec ubiegłego tygodnia, podczas pogłębiania terenu pod pojemniki podziemne na odpady, obsługujący koparkę zauważył, na głębokości 1,5 – 2 m, drewniane elementy. W takich przypadkach nadzorujący prace archeolog powiadamia Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków, ale już na miejscu było stwierdzić, że to bardzo dobrze zachowane misy i talerze z XVI w.

Prace trwają, a w trakcie dochodzi do nowych, interesujących odkryć. Podczas naszej wizyty na placu budowy, doszło do kolejnego. – Mamy drogę średniowieczną, pokrytą dębowymi deskami z fragmentami bruku kamiennego. – mówi dr inż. architekt Piotr Kmiecik z firmy DELFA wykonującej badania archeologiczne. – Tego typu obiekty we Wrocławiu to XIII-XIV w, ale zanim wydatujemy tę konkretną, jeszcze trochę minie, więc różne rzeczy się mogą zdarzyć… – dodaje kierownik prac architektonicznych.
Każde wykopalisko jest zabezpieczane i oddawane do muzeum, do którego, o tym już zdecyduje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków we Wrocławiu.

Dodajemy, że po zakończeniu prac archeologicznych, wspomniane wyżej podwórko otrzyma nową nawierzchnię w postaci chodników, to także nowe oświetlenie i wymieniane wcześniej pojemniki podziemne na odpady. Okoliczni mieszkańcy będą mieć do użytku teren rekreacyjny z siłownią zewnętrzną, urządzenia zabawowe, a oko cieszyć będą nowe nasadzenia. Rewitalizację podwórka wyceniono na kwotę 1,5 miliona złotych.

XVIwieczne znalezisko z wykopalisk przy ul.Jodłowej