Już od 26 stycznia Zarząd Zasobu Komunalnego oraz pozostałe miejskie jednostki rozpoczęły działania w zakresie deratyzacji. Jednocześnie przypominamy, że marzec jest miesiącem, w którym każdy zarządca (także prywatny) ma obowiązek wystawić trutkę na szczury.
Od momentu rozpoczęcia naszych działań tylko na terenie Zarządu Zasobu Komunalnego, w strefie najbardziej narażonej na występowanie gryzoni wyłożyliśmy aż 7,5 tys. stacji deratyzacyjnych. Tym samym
blisko 2 tys. lokalizacji na terenach zewnętrznych i ponad 250 budynków będących w całości w zasobie naszej jednostki są objęte deratyzacją. Na bieżąco kontrolujemy te miejsca - zwykle co siedem dni, a tam gdzie skończyła się trutka stacja deratyzacyjna jest uzupełniana.
W walce z odszczurzaniem wspiera nas Straż Miejska. Od lutego wraz ze specjalistami firmy deratyzacyjnej prowadzimy szkolenia dla miejskich strażników, podczas których wymieniamy się wiedzą oraz doświadczeniem
w zakresie deratyzacji. Zwracamy uwagę na miejsca, w których najczęściej bytują gryzonie, opracowywany jest plan kontroli. Rozmawiamy o tym, co wpływa na zwiększoną ich populację - aby zwalczać przyczyny a nie skutki.
Ważne są również sposoby przeprowadzanej deratyzacji. Wykonawcy podkreślają, jak istotna jest nie tylko jakość używanych preparatów, ale same stacje deratyzacyjne.
Przypominamy, że obowiązkowa deratyzacja - wykonywana przez wszystkich zarządców przeprowadzana jest dwa razy w roku na terenie całego miasta (w marcu i w listopadzie) i trzy razy
w centrum i ościennych osiedlach (w lipcu).
Aby osiągnąć zamierzony cel, jakim jest zmniejszenie populacji szczurów, konieczne jest włączenie się wszystkich właścicieli, posiadaczy i zarządców nieruchomości na terenie miasta.
Również mieszkańcy Wrocławia mogą przeciwdziałać występowaniu szczurów przestrzegając kilku zasad Co trzeba zrobić?
- nie pozostawiać śmieci poza kontenerem,
- nie wyrzucać resztek jedzenia, poza pojemniki do gromadzenia odpadów,
- zamykać klapy w pojemnikach na odpady i dbać o porządek wokół nich,
- odpady wielkogabarytowe wyrzucać zgodnie z harmonogramem ich odbioru,
- utrzymywać piwnice i pomieszczenia gospodarcze w należytym stanie porządkowym
Obowiązek deratyzacji określa Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Wrocławia wprowadzony uchwałą nr XXV/672/20 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 23.07.2020 r. zmieniony uchwałą nr LXIII/1628/22 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 22.12.2022 r.