Dobiegł końca wyczekiwany remont podwórka przy ulicy Kotlarskiej. Remont poprzedziły konsultacje, a zadowalający mieszkańców efekt rewitalizacji, to właśnie ich wynik.
Największą atrakcją wśród najmłodszych, już cieszy się plac zabaw. Zamontowano tam popularną huśtawkę typu gniazdo, podwójny bujak, zestaw sprawnościowy, czy nieodzowny element – piaskownicę. Tuż obok ogrodzonego placu zabaw znajduje się mała miejska siłownia z rowerkiem, twisterem i stepperem. Dodatkowo na całym terenie wnętrza blokowego zamontowano ławki oraz kosze na śmieci.
Na podwórku zadbano też o zieleń. Powoli zapuszczają swoje korzenie: drzewa owocowe (14 okazów gruszy drobnoowocowej), ale i popularne, miejskie drzewa liściaste brzozy i graby kolumnowe, dwa platany oraz kasztanowiec. Oprócz drzew, posadzono krzewy: forsycje, tawuły, trzmieliny, cisy, pnącza (winobluszcze) i blisko 900 szt. trawy ozdobnej – rozplenicy japońskiej. Zadbano o, już istniejącą, zieleń na podwórku. Żywopłoty i krzewy przycięto i w zależności od miejsca ogrodzone płotkiem myśliwskim lub stalowymi słupkami. Natomiast rosłe na terenie wnętrza, od ul. Nożowniczej, drzewo zyskało metalową, wysoką osłonę ładnie komponującą się z architekturą Śródmieścia.
Przebudowano istniejącą drogę dojazdową, wykonano ciągi piesze z kostki brukowej, mineralnej lub żwirowej. Wcześniej wykonano niezbędne prace odwadniające i wyrównujące teren.
Sam teren został dodatkowo oświetlony lampami.
Na podwórku zamontowano podziemne kosze na odpady. Zostały one dodatkowo ładnie ukryte na gabionami wypełnionymi kamieniem.
Podwórko okolone ulicami: Kotlarką, Łaciarską, Nożowniczą oraz pl. Nowy Targ, to kolejne wyremontowane podwórko objęte gminnym Programem Modernizacji Podwórek Komunalnych.
Klika słów o poziemnych kubłach na śmieci
Podziemne kosze na śmieci są bardzo ciekawym i estetycznym rozwiązaniem. Ma ono wielu zwolenników, ale uwarunkowane jest istotnymi czynnikami, jak na przykład możliwości techniczne. Na podwórku przy ul. Kotlarskiej zrealizowaliśmy to zadanie i zamontowaliśmy tam sześć pojemników podziemnych. Każdy o pojemności po 4m³, mogący pomieścić 5,5 ton odpadów komunalnych. Pojemnik składa się z wysokiego na ponad 2 metry podziemnego betonowego silosu i widocznego na zewnątrz metrowego kiosku wrzutowego. Te ostatnie lakierowane proszkowo w określonej gamie kolorów, mają czytelne oznakowanie co do rodzaju odpadów, jak i oznaczenie w alfabecie Braille’a.
Pojemnik z kioskiem łączy podłoga na wysokości chodnika. Podczas opróżniania, kontener wyciągany jest z silosu, wtedy też dla ochrony przechodniów, automatycznie wysuwa się płyta zabezpieczająca.