Zakończyliśmy prace związane z przeniesieniem pomnika upamiętniającego 60 rocznicę powstania Lotnictwa Polskiego we Wrocławiu.
Przeprowadzka 
ponad dwumetrowej bryły była niedaleka, ale istotna. Dziś pomnik stoi na terenie dawnego lotniska.

Pomnik upamiętniający 60. rocznicę powstania Lotnictwa Polskiego we Wrocławiu oraz istnienie lotniska na terenie Gądowa Małego został przeniesiony z Bulwaru Ikara i obecnie
znajduje się w miejscu podkreślającym jego rangę. Teraz stoi na wprost dawnego terminalu przy ul. Lotniczej 22.

Mało kto wie, że Port Lotniczy we wrocławskim Gądowie Małym był pierwszym w naszym mieście. Wcześniej o charakterze wojskowym, później już tylko cywilnym. Zniszczony w czasie obrony Wrocławia. W 1975 r. zapadła decyzja o likwidacji lotniska, która ostatecznie nastąpiła 1985 r. w związku z budową osiedla mieszkaniowego Kosmonautów.

Na lotnisku funkcjonowały niegdyś organizacje oraz instytucje lotnicze m.in.: Aeroklub Wrocławski i Oddział PLL LOT. W działającym przy lotnisku Zakładzie Sprzętu Lotnictwa Sportowego wyprodukowano ponad 1000 szybowców.

Współcześnie w budynku terminalu mieszczą się m.in. Przedszkole nr 113, siedziba Rady Osiedla Gądów i Popowice Południe oraz lokale mieszkalne.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij