Zarząd Zasobu Komunalnego nie zwalnia tempa. Rozpoczęliśmy remont kolejnego wrocławskiego podwórka w naszych zasobach. Duże wnętrze podwórzowe okolone ulicami Jedności Narodowej, Kluczborską, Żeromskiego, Oleśnicką i Poniatowskiego systematycznie w ostatnich latach zmienia swoje oblicze. Ze względu
na powierzchnię wnętrza, jego rewitalizacja została podzielona na etapy. Właśnie wchodzimy w jego trzecią fazę.

Ogrodzony już został teren między ulicami Jedności Narodowej i Kluczborską, to właśnie tam trwają prace rozbiórkowe i roboty ziemne: wyrównywanie nawierzchni, wytyczanie ciągów komunikacyjnych, wykonanie obrzeży i krawężników.
W zakresie planowanych prac zbudowana zostanie osłona śmietnikowa, która swoim wyglądem będzie nawiązywać do powstałych już osłon w innej części podwórka.
Będzie to murowana konstrukcja z cegły klinkierowej przedzielona siatką z dachem jednospadowym, wokół której zostanie zamontowana konstrukcja podparć dla pnączy. Dzięki nasadzeniom, uwzględnionych w umowie z wykonawcą, w przyszłości zazielenią one konstrukcję.

W centralnej części remontowanego fragmentu podwórka zamontowana zostanie siłownia terenowa oraz elementy małej architektury miejskiej, czyli ławki i kosze na śmieci.
To uzupełnienie do powstałego w II etapie placu zabaw po drugiej stronie drogi dojazdowej.

Do zadań wykonawcy będzie wykonanie różnych nawierzchni. W ciągach komunikacyjnych, jak dojście do budynków przy ul. Kluczborskiej, do osłony śmietnikowej, czy do dalszej części podwórka, będzie położona kostka brukowa. W części, będą to ażurowe płyty – to ważne w kontekście rozwoju istniejącej oraz nasadzonej w trakcie remontu zieleni, bo zagwarantują przenikanie wody do gruntu. Płyty wypełnione będą trawą, unikniemy tym samym wizji szarego podwórka. Natomiast fragment w centralnej części remontowanego wnętrza wypełni żwir.

Zwieńczeniem remontu będzie uzupełnienie zieleni – nasada drzew, krzewów z założeniem trawników. Przy siłowni pojawią się klony czerwone, w innej części platan klonolistny.
W sumie pojawi się ok. 1700 nowych krzewów i bylin. Winobluszcz pięciolistkowy, liliowiec rdzawy, narecznica samcza, kosaciec bródkowy biały, ciemirnik cuchnący, jaśminowiec wonny, bodziszek korzeniasty, czyściec wełniasty, tawuła japońska, tiarella sercolistna, rozchodnik okazały, kocimiętka, irys bródkowaty, rozplenica japońska, to mniej lub bardziej znane rośliny, które urozmaicą wygląd podwórka, zasilą miejską zieleń i wzbogacą ekosystem.
O nasadzenia przez trzy kolejne lata po odebraniu robót będzie dbać wykonawca i to do niego należeć będzie opieka nad krzewami i drzewostanem.
Co ciekawe, część wykorytowanej ziemi we wcześniejszym etapie remontu, zostanie zagospodarowana w postaci dwóch niewysokich skarp, co niewątpliwie urozmaici teren.

Podwórko wzbogaci się również o nowe latarnie oraz lampy podświetlające trzon zabytkowego komina. Ten komin to wspomnienie po przedwojennej fabryce czekolady, która mieściła się we wnętrzu podwórzowym.

Koszt III etapu rewitalizacji wnętrza podwórzowego, to wydatek rzędu 777 tys. zł. Prace wykonuje firma KANBUD z Bierutowa. Odebranie prac planowane jest na I połowę 2022 roku.

Remont wnętrza podwórzowego jest w Programie Kompleksowej Modernizacji Podwórek Komunalnych na lata 2021-2024. Więcej na temat remontów podwórek ujętych w programie można przeczytać tutaj i na naszej stronie.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij