Kominiarz stojący na dachu

Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego, Zarząd Zasobu Komunalnego przypomina o właściwym użytkowaniu instalacji grzewczej w lokalach oraz o trwających przeglądach komininowych.

Kominiarze sprawdzą ponad 620 budynków mieszkalnych i ponad 160 budynków użytkowych w zasobach ZZK, to ponad 8 600 lokali, w których przeprowadzona będzie obowiązkowa kontrola. To właśnie dzięki nim zarządca może wyeliminować ewentualne nieprawidłowości.

Przegląd kominowy

Przed przystąpieniem do kontroli przewodów spalinowych lub wentylacyjnych na klatkach schodowych pojawią się komunikaty o planowanym przeglądzie. Dotyczą one wszystkich najemców, niezależnie od sposobu ogrzewania lokalu. – Kontrola stanu technicznego każdego budynku zaczyna się od kontroli przewodów ponad dachem – mówi Maciej Rogala mistrz kominiarstwa, prezes Krajowej Izby Kominiarzy we Wrocławiu. – Czy są w dobrym stanie, odpowiednio wyprowadzone ponad dach i czy będą funkcjonowały jak należy – dodaje.
Celem przeglądów jest wyeliminowanie ewentualnych nieprawidłowości. W przypadku ich stwierdzenia niezbędna jest naprawa lub wydanie specjalnych zaleceń.
Kominiarz oprócz charakterystycznego uniformu posiada identyfikator, dzięki któremu sprawdzimy jego tożsamość. W roku bieżącym przeglądy kominowe w zasobach ZZK wykonuje SPUK Florian. Jeżeli nadal mamy wątpliwości, czy faktycznie do mieszkania wchodzi mistrz kominiarski, możemy skontaktować się z pracownikami Biura Obsługi Klienta danego rejonu.

Zapobiec nieszczęściu

Lokatorom przypominamy o właściwym użytkowaniu instalacji grzewczej, a w przypadku kłopotów z ogrzewaniem lub przewodem kominowym należy zgłosić się do odpowiedniego zarządcy. W przypadku Zarządu Zasobu Komunalnego numery telefonów i adresy e-mail do właściwych Biur Obsługi Klienta znajdują się na stronie internetowej, możemy też skorzystać z pomocy wyszukiwarki. Poza godzinami pracy i w dni wolne należy kontaktować się z pracownikami BOK-ów dzwoniąc pod telefony alarmowe.