Wrocławska młodzież biorąca udział w warsztatach Brave Kids Festival 2021 stworzyła malunki, które mają nas zmusić do myślenia o zmianach klimatu, migracji i Prawach Dziecka

Przedmieście Oławskie wzbogaciło się o nowe murale. Dwa z nich znajdują się na elewacji budynków wrocławskiego Zarządu Zasobu Komunalnego. Mowa tutaj o nieruchomościach przy Hercena 13 oraz Kniaziewicza 15a. To właśnie tam młodzi adepci sztuki ulicznej, biorących udział w warsztatach pod patronatem Festiwalu Brave Kids, stworzyli swoje prace.

Mural przedstawiający dziewczynę podlewającą kwiaty; na elewacji widoczne są też malunki kwiatów i zwierząt.  Fragment malunku na ścianie, widoczny jest kwiat. Obok niego podpisy dzieci, które stworzyły mural "nasz ogród" Dzieci malujące farbami elewację. Część stoi przy drabinie i maluje kwiaty, część maluje kota

Podczas spotkań młodzieży pracującej w kilku grupach pod czujnym okiem artystów: Jimeny Caamano – Pum Pum z Argentyny, Veroniki Hozjan ze Słowenii oraz Mikołaja Rejsa z Polski wspólnie opracowali wizję tego, co finalnie znalazło się na ścianach. Na elewacji przy ul. Hercena powstał „nasz ogród”: dziewczyna podlewająca konewką kwiaty, a obok niej roślinność oraz zwierzęta. Mural przy ul. Kniaziewicza, z uwagi na wysokość, na której został stworzony, w całości przygotował Mikołaj Rejs.To kobieta czytająca książkę z Ziemią w tle, a całość w komponowana w rosnące obok drzewa.

Sama akcja malowania murali spotkała się z pozytywnym odzewem mieszkańców wrocławskiego osiedla.

Mural przedstawiający kobietę czytającą książkę Mural przedstawiający kobietę czytającą książkę. Na pierwszym planie korona drzewa, w tle inne kamienice Elewacja z zarysowanymi konturami malunku

Ciekawostką jest, że projekt wykonany jest w całości farbami oczyszczającymi powietrze. – Dzięki wspraciu EcoEvolution.org uczestnicy i uczestniczki warsztatów mogli stworzyć murale, które są ekologiczne i antysmogowe – mówi Agnieszka Ćwieląg, koordynatorka projektu. – A jeden metr kwadratowy pomalowany takimi farbami działa tak, jak jedno drzewo – dodaje.
Całość projektu ma jednak głębszy wymiar. – W naszym działaniu wykorzystujemy „kulturowe uczenie się od siebie” (CULPEER) oraz wymianę i współpracę z młodymi artystami – mówi koordynatorka. – Poprzez murale, chcemy zwiększać świadomość społeczno – ekologiczną – uzupełnia. Główną ideą projektu jest promocja zrównoważonego rozwoju, a edukację o tym chcą włączyć w programy nauczania szkół.

Oficjalne pokazanie murali mieszkańcom odbyło się 27.08 br.

 

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij