Wrocławska młodzież biorąca udział w warsztatach Brave Kids Festival 2021 stworzyła malunki, które mają nas zmusić do myślenia o zmianach klimatu, migracji i Prawach Dziecka
Przedmieście Oławskie wzbogaciło się o nowe murale. Dwa z nich znajdują się na elewacji budynków wrocławskiego Zarządu Zasobu Komunalnego. Mowa tutaj o nieruchomościach przy Hercena 13 oraz Kniaziewicza 15a. To właśnie tam młodzi adepci sztuki ulicznej, biorących udział w warsztatach pod patronatem Festiwalu Brave Kids, stworzyli swoje prace.
Podczas spotkań młodzieży pracującej w kilku grupach pod czujnym okiem artystów: Jimeny Caamano – Pum Pum z Argentyny, Veroniki Hozjan ze Słowenii oraz Mikołaja Rejsa z Polski wspólnie opracowali wizję tego, co finalnie znalazło się na ścianach. Na elewacji przy ul. Hercena powstał „nasz ogród”: dziewczyna podlewająca konewką kwiaty, a obok niej roślinność oraz zwierzęta. Mural przy ul. Kniaziewicza, z uwagi na wysokość, na której został stworzony, w całości przygotował Mikołaj Rejs.To kobieta czytająca książkę z Ziemią w tle, a całość w komponowana w rosnące obok drzewa.
Sama akcja malowania murali spotkała się z pozytywnym odzewem mieszkańców wrocławskiego osiedla.
Ciekawostką jest, że projekt wykonany jest w całości farbami oczyszczającymi powietrze. – Dzięki wspraciu EcoEvolution.org uczestnicy i uczestniczki warsztatów mogli stworzyć murale, które są ekologiczne i antysmogowe – mówi Agnieszka Ćwieląg, koordynatorka projektu. – A jeden metr kwadratowy pomalowany takimi farbami działa tak, jak jedno drzewo – dodaje.
Całość projektu ma jednak głębszy wymiar. – W naszym działaniu wykorzystujemy „kulturowe uczenie się od siebie” (CULPEER) oraz wymianę i współpracę z młodymi artystami – mówi koordynatorka. – Poprzez murale, chcemy zwiększać świadomość społeczno – ekologiczną – uzupełnia. Główną ideą projektu jest promocja zrównoważonego rozwoju, a edukację o tym chcą włączyć w programy nauczania szkół.
Oficjalne pokazanie murali mieszkańcom odbyło się 27.08 br.