W 2020 roku kolejne kamienice zyskały swój dawny blask. W ubiegłym roku ZZK zakończył prace remontowe w 13 kamienicach. Koszt tych prac to ponad 14 mln złotych. W najbliższych miesiącach realizowane będą remonty w kolejnych budynkach mieszkalnych. W 2021 na rewitalizację naszego zasobu planujemy wydać ponad 12 mln złotych.

Znaczna część tych budynków przeszła kompleksowy remont, co poprawiło komfort i bezpieczeństwo lokatorów. Wiele z nich zostało też podłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej i tym samym w budynkach zlikwidowano kolejne stare piece. Przykładem kompleksowej rewitalizacji są kamienice z ulicy Mierniczej. W budynkach 10, 18 i 24 przeprowadzono remont, który swoim zakresem objął całe budynki, od dachu, przez elewacje, klatkę schodową, na piwnicach kończąc. Dzięki temu kamienice po ponad 140 latach zyskały też swój pierwotny kolor elewacji. Są to głównie odcienie beżu i brązu. Wszystkie detale zostały starannie odtworzone pod okiem miejskiego konserwatora zabytków. Wymieniono też instalacje, domofony i oświetlenie. Poza tym budynki ocieplono, a w mieszkaniach, gdzie ich nie było, wybudowano toalety. Remonty kamienic wraz z pracami termomodernizacyjnymi przy ul. Mierniczej 10, 18 i 24 zostały wykonane w ramach projektu pn. Wykonanie prac remontowych i termomodernizacyjnych nieruchomości przy ul. Mierniczej 10, 18, 24 we Wrocławiu, z Działania nr 6.3 „Rewitalizacja zdegradowanych obszarów”, Poddziałania nr 6.3.2. „Rewitalizacja zdegradowanych obszarów – ZIT WrOF” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020.

Spore zmiany nastąpiły też w budynku przy ul. Łęczyckiej 15a na Starym Mieście. Tam, w celu poprawy stanu technicznego, wymieniono stolarkę okienną i drzwiową na klatce schodowej, ocieplono też ściany zewnętrzne. Co ciekawe, na elewacji tej kamienicy pojawiło się również 12 domków dla jerzyków, które dawniej zamieszkiwały w szczelinach tego budynku. Z kolei w budynku przy ul.Czekoladowej 53 przeprowadzono kompleksowy remont budynku wraz z dachem i piwnicą. W budynku zlikwidowano też stare piecie i zmieniono ogrzewanie na gazowe.

TAK ZMIENIŁY SIĘ WROCŁAWSKIE KAMIENICE W 2020 ROKU – VIDEO

Prace ruszają w kolejnych kamienicach

W 2021 roku Zarząd Zasobu Komunalnego na rewitalizację swojego zasobu planuje przeznaczyć ponad 12 mln złotych. Kompleksowe remonty przejdą m.in. kamienice przy ulicy: Biskupa Tomasza Pierwszego nr 8 i Jedności Narodowej 157. ZZK prace remontowe w kamienicach łączy też z innym priorytetowym zadaniem, czyli podłączaniem budynków do miejskiej sieci ciepłowniczej i tym samym likwidacją starych pieców. Na te zadania ZZK planuje przeznaczyć w przyszłym roku ponad 33 mln złotych. Takie prace będą realizowane m.in. w budynkach przy ul. Kluczborskiej 13a czy ul.Łowieckiej 9. Tam dodatkowo wyremontowane będą m.in. klatki schodowe, wymienione okna w częściach wspólnych, a w mieszkaniach wybudowane zostaną łazienki. Pierwsze przetargi już zostały rozstrzygnięte,kolejne zamówienia są sukcesywnie ogłaszane.

 

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij