Zarząd Zasobu Komunalnego apeluje do mieszkańców o zachowanie bezpieczeństwa przy ogrzewaniu wynajmowanych lokali. W gminnych budynkach trwają właśnie przeglądy przewodów kominowych. Jeśli mamy problem z ogrzewaniem lub kominem, zgłośmy to swojemu zarządcy. To jeden z elementów walki z tlenkiem węgla, który co roku zbiera śmiertelne żniwo.

Każdego roku tuż przed sezonem grzewczym i zaraz po jego rozpoczęciu Zarząd Zasobu Komunalnego przeprowadza przegląd przewodów kominowych w budynkach należących do Gminy Wrocław. W tym roku przegląd realizowany przez ZZK obejmie blisko tysiąc budynków usługowych i mieszkalnych na terenie miasta. Każda kontrola kończy się protokołem. Niestety pomimo apeli, najczęściej stwierdzanymi nieprawidłowościami w czasie takich przeglądów są m.in. zabrudzone i zatkane kratki wentylacyjne, samowolne przeróbki instalacji oraz spalanie śmieci, które niszczy piece i przewody kominowe – wylicza Tomasz Jankowski rzecznik prasowy Zarządu Zasobu Komunalnego we Wrocławiu.

Po stwierdzeniu nieprawidłowości zlecana jest naprawa lub wydawane są specjalne zalecenia. Prowadzimy specjalny rejestr zaleceń i sprawdzamy, czy są one przestrzegane. – dodaje Jankowski.

W przypadku kłopotów z ogrzewaniem lub przewodem kominowym dla swojego bezpieczeństwa należy zgłosić taki fakt do odpowiedniego zarządcy. Jeśli administratorem budynku jest Zarząd Zasobu Komunalnego numery telefonów i adresy  e-mail do właściwych Biur Obsługi Klienta znajdują się na stronie internetowej jednostki. Poza godzinami pracy i w dni wolne w takich przypadkach należy kontaktować się z pracownikami BOK-ów dzwoniąc pod telefony alarmowe.

Poznaj zasady „Czadowej Akcji”

Jak chronić się przed czadem?

Podstawowym elementem zabezpieczenia przed zatruciem tlenkiem węgla jest właściwe użytkowanie instalacji grzewczej i dbanie o jej stan techniczny oraz regularne przeglądy. W mieszkaniach i lokalach, które są ogrzewane piecami, kotłami gazowymi lub są kominki, warto zainstalować czujnik tlenku węgla i dymu.  Warto również podjąć decyzję o wymianie pieca na nowy bardziej ekologiczny. Na terenie Gminy Wrocław trwa akcja Zmień Piec. W ramach tego projektu najemcy gminnych lokali mogą wymienić piec korzystając z dofinansowania i ulg. Gmina Wrocław w ramach programu podłącza też gminne kamienice do miejskiej sieci ciepłowniczej. Tylko w 2020 roku do takiej sieci podłączonych zostanie 29 budynków należących do Gminy Wrocław.

Więcej informacji na temat programu Zmień Piec można znaleźć na stronie www.zmienpiec.pl

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij