Zarząd Zasobu Komunalnego apeluje do mieszkańców o zachowanie bezpieczeństwa przy ogrzewaniu wynajmowanych lokali. W gminnych budynkach trwają właśnie przeglądy przewodów kominowych. Jeśli mamy problem z ogrzewaniem lub kominem, zgłośmy to swojemu zarządcy. To jeden z elementów walki z tlenkiem węgla, który co roku zbiera śmiertelne żniwo.

Każdego roku tuż przed sezonem grzewczym i zaraz po jego rozpoczęciu Zarząd Zasobu Komunalnego przeprowadza przegląd przewodów kominowych w budynkach należących do Gminy Wrocław. W tym roku przegląd realizowany przez ZZK obejmie blisko tysiąc budynków usługowych i mieszkalnych na terenie miasta. Każda kontrola kończy się protokołem. Niestety pomimo apeli, najczęściej stwierdzanymi nieprawidłowościami w czasie takich przeglądów są m.in. zabrudzone i zatkane kratki wentylacyjne, samowolne przeróbki instalacji oraz spalanie śmieci, które niszczy piece i przewody kominowe – wylicza Tomasz Jankowski rzecznik prasowy Zarządu Zasobu Komunalnego we Wrocławiu.

Po stwierdzeniu nieprawidłowości zlecana jest naprawa lub wydawane są specjalne zalecenia. Prowadzimy specjalny rejestr zaleceń i sprawdzamy, czy są one przestrzegane. – dodaje Jankowski.

W przypadku kłopotów z ogrzewaniem lub przewodem kominowym dla swojego bezpieczeństwa należy zgłosić taki fakt do odpowiedniego zarządcy. Jeśli administratorem budynku jest Zarząd Zasobu Komunalnego numery telefonów i adresy  e-mail do właściwych Biur Obsługi Klienta znajdują się na stronie internetowej jednostki. Poza godzinami pracy i w dni wolne w takich przypadkach należy kontaktować się z pracownikami BOK-ów dzwoniąc pod telefony alarmowe.

Poznaj zasady “Czadowej Akcji”

Jak chronić się przed czadem?

Podstawowym elementem zabezpieczenia przed zatruciem tlenkiem węgla jest właściwe użytkowanie instalacji grzewczej i dbanie o jej stan techniczny oraz regularne przeglądy. W mieszkaniach i lokalach, które są ogrzewane piecami, kotłami gazowymi lub są kominki, warto zainstalować czujnik tlenku węgla i dymu.  Warto również podjąć decyzję o wymianie pieca na nowy bardziej ekologiczny. Na terenie Gminy Wrocław trwa akcja Zmień Piec. W ramach tego projektu najemcy gminnych lokali mogą wymienić piec korzystając z dofinansowania i ulg. Gmina Wrocław w ramach programu podłącza też gminne kamienice do miejskiej sieci ciepłowniczej. Tylko w 2020 roku do takiej sieci podłączonych zostanie 29 budynków należących do Gminy Wrocław.

Więcej informacji na temat programu Zmień Piec można znaleźć na stronie www.zmienpiec.pl