Czarno-biały mural równości ozdobił ściany budynku jednego z biur obsługi klienta Zarządu Zasobu Komunalnego we Wrocławiu. Pracownicy ZZK w ten sposób walczą z mową nienawiści. Niemal każdego miesiąca na ścianie pojawiały się wulgarne napisy. Ich usuwanie sporo kosztowało i zajmowało dużo czasu.
Mural powstał z inicjatywy pracowników ZZK, którzy, na co dzień obsługują mieszkańców z pobliskich lokali komunalnych. Biuro zlokalizowane jest tuż przy jednej z większych ulic w mieście. Ściany tego budynku były regularnie dewastowane wulgarnymi napisami.
Kolor muralu nie jest przypadkowy. Czarno na białym chcieliśmy pokazać, że sprzeciwiamy się mowie nienawiści w publicznej przestrzeni. Po wielu miesiącach starań udało się znaleźć lokalną artystkę, która zgodziła się bezpłatnie opracować projekt i namalować mural równości. Projekt został pozytywnie zaopiniowany przez miejską plastyk. Mural został ukończony w połowie września i już wzbudza pozytywne emocje wśród mieszkańców. – wyjaśnia Andrzej Margielewski, kierownik Biura Obsługi Klienta nr 10 w Zarządzie Zasobu Komunalnego we Wrocławiu
.
Mural przedstawiający mieszkańców Wrocławia, trzymających napis „Każdy inny, wszyscy równi” zaprojektowała i wykonała Grażyna Małkiewicz, która jest absolwentką wrocławskiej ASP.
Chciałam pokazać dualizm, który można interpretować różnie. Np. że jedni to rodowici mieszkańcy, a drudzy przybysze. Przesłanie całości jest jednak jasne: Wrocław jest dużym, multikulturowym ośrodkiem, w którym jest miejsce dla każdego. Jesteśmy różni, ale każdy z nas powinien czuć się tutaj dobrze i bezpiecznie. Przykre, że wciąż trzeba to powtarzać.- zaznacza Grażyna Małkiewicz – autorka muralu.
Mural na budynku Biura Obsługi Klienta ZZK ma powierzchnię 40 m2. Jego wykonanie zajęło artystce 4 dni. Został już zabezpieczony przed kolejnymi aktami wandalizmu.