Za kilka tygodni dowiemy się, które firmy wygrały przetargi na remonty trzech podwórek należących do miasta. Zarząd Zasobu Komunalnego czeka na oferty firm, które chcą wyremontować dwa podwórka na Starym Mieście i jedno na Szczepinie. Ich rewitalizację zapowiedział niedawno Prezydent Wrocławia ogłaszając Program Modernizacji Podwórek Komunalnych.

Zgodnie z założeniami programu Zarząd Zasobu Komunalnego w tym roku rozpocznie prace remontowe na 11 podwórkach, które należą do jego zasobu. Dwa podwórka, dla których ogłoszono przetargi są położone na Starym Mieście, pomiędzy pl.Nowy Targ a placem Nankiera oraz pomiędzy placem Nowy Targ a ulicą Łaciarską. Trzecie zlokalizowane jest na osiedlu Szczepin, pomiędzy ulicami Legnicką i Ziemowita.

Przetargi są ogłaszane na bieżąco. Każdy projekt był poprzedzony konsultacjami z Radą Osiedla i mieszkańcami. W czasie tych rozmów nasi pracownicy szukali rozwiązań, które pozwolą znaleźć wspólny mianownik wśród mieszkańców. Na tej podstawie ustalany był też zakres prac remontowych – wyjaśnia Anita Białowąs dyrektor Zarządu Zasobu Komunalnego we Wrocławiu.

Zgodnie z projektami podwórka na Starym Mieście i Szczepinie w najbliższych miesiącach czeka prawdziwa metamorfoza. Podstawowym celem każdego remontu podwórka jest wybudowanie lub przebudowa istniejącego odwodnienia, zaprojektowanie nowej zieleni oraz przebudowa miejsc składowania odpadów.

W ramach zleconych prac na podwórkach wybudujemy również oświetlenie, pojawią się ławki oraz uporządkujemy organizację ruchu. Dodatkowo na podwórkach na Starym Mieście pojawią się też place zabaw dla dzieci – dodaje Białowąs.

Remonty na wszystkich trzech podwórkach powinny rozpocząć się najpóźniej w drugiej połowie tego roku. W przypadku podwórka na Szczepinie prace remontowe ze względu na bardzo dużą powierzchnię terenu będą realizowane też w 2024 roku.

W sumie miasto na remonty 35 podwórek chce przeznaczyć do 2024 roku 60 milionów złotych.