Po raz piętnasty Miejski Konserwator Zabytków we Wrocławiu przyznał dotacje na remonty zabytków, niebędących własnością gminy. Za blisko 4,5 mln złotych ma zostać wyremontowanych 7 kamienic. 4 z nich znajdują się w zasobie ZZK.

W 2021 r. planowane są remonty 7 kamienic wpisanych do rejestru zabytków Wrocławia, na łączną kwotę dotacji ok. 4,5 mln złotych. O tego typu dofinansowanie remontu mogły się starać wspólnoty mieszkaniowe oraz właściciele budynków wpisanych do rejestru zabytków.

Po raz kolejny Wrocław wspiera remont kamienic, mając świadomość, że właściwa dbałość o te obiekty jest naszym wspólnym zadaniem – mówi Magdalena Wankowska, Miejska Konserwator Zabytków. – Zachęcamy wszystkich zarządców obiektów wpisanych rejestru zabytków do zapoznania się z procedurą przyznawania środków. Wiele obiektów ma szanse na remonty konserwatorskie, jednak inicjatywa musi pochodzić od samych mieszkańców – podkreśla.

Lista budynków, które w tym roku otrzymały dofinansowanie Miejskiego Konserwatora Zabytków:

  • ul. C. K. Norwida 22 – elewacja
  • ul. H. Kołłątaja 9/10 – elewacja
  • ul. H. Kołłątaja 11/12 – Mezonetowiec od frontu,
  • ul. H. Kołłątaja 32 – sień i klatka schodowa
  • ul. T. Kościuszki 51– sień i klatka schodowa
  • ul. Piastowska 21 – dach, elewacja i strop piwniczny
  • ul. Piastowska 29 – dach, elewacja i strop piwniczny

Szczegółowe informacje o procedurach przyznawania środków na remont kamienic znajdują się pod adresem www.wroclaw.pl/mkz.

W ubiegłym roku wspólnoty tylko od ZZK dostały 3 mln złotych

W 2020 roku Zarząd Zasobu Komunalnego przekazał w imieniu MKZ blisko 3 mln złotych dotacji wspólnotom mieszkaniowym, które znajdują się w jego zasobie. Dzięki tym środkom Gmina Wrocław tylko w zasobie ZZK wsparła prace remontowe w 8 zabytkowych budynkach.

Kamienica przy ul.św.Mikołaja 43 to tylko jeden z przykładów tego typu inwestycji.Wspólnota na remont elewacji i wymianę stolarki okiennej otrzymała za pośrednictwem ZZK dotację od Miejskiego Konserwatora Zabytków w wysokości 63 tys. złotych.