Na Ołbinie i Nadodrzu w ostatnich dniach pojawiły się domki dla jerzyków. ZZK zamontowało w sumie 78 domków na ścianach ośmiu odnowionych kamienic. Dzięki tym pracom ptaki wraz z najbliższym okresem lęgowym zyskały szansę powrotu w dobrze znane miejsca.

Domki dla jerzyków pojawiły się na ścianach trzech ponad stuletnich kamienic przy ul.Biskupa Tomasza Pierwszego na Nadodrzu i pięciu przy ulicy Wyszyńskiego na osiedlu Ołbin. Wszystkie kamienice zostały w ostatnim czasie gruntownie wyremontowane. Zakres prac obejmował m.in. odnowienie elewacji.

Jerzyki, które doskonale czują się w mieście, gdzie żywią się m.in. komarami, swoje gniazda zakładają właśnie w szczelinach wysokich budynków. Z uwagi na fakt, że w tych kamienicach stwierdzono ślady ich obecności, Zarząd Zasobu Komunalnego zgodnie z decyzją środowiskową, wykonał prace budowlane w ramach których zamontowano  78 domków kompensacyjnych dla jerzyków na Nadodrzu i Ołbinie.

Prace zostały wykonane zgodnie z zaleceniami ekspertów. Zamontowaliśmy domki  pod gzymsami na wewnętrznej ścianie budynków, czyli tych od strony podwórka. Liczymy, że w najbliższych miesiącach wprowadzą się do nich nowi lokatorzy. – wyjaśnia Tomasz Jankowski rzecznik prasowy Zarządu Zasobu Komunalnego we Wrocławiu.

Prace przy budowie i montażu domków kosztowały ponad 76 tys. złotych.