Pracownicy Zarządu Zasobu Komunalnego we Wrocławiu pomimo pandemii podejmują kolejne działania w ramach akcji „Zmień Piec”. Od grudnia wysyłają do swoich najemców spersonalizowane zaproszenia, w których zachęcają do wymiany starego pieca i deklarują wsparcie. Pierwsze efekty tych działań są obiecujące.
Zarząd Zasobu Komunalnego, czyli największa miejska jednostka, która zarządza gminnymi nieruchomościami z uwagi na trwającą pandemię, dociera do właścicieli kopciuchów tradycyjną pocztą. W przesyłce można znaleźć nie tylko wniosek o wymianę pieca na bardziej ekologiczny, ale również zapoznać się z informacjami na temat ulg i dopłat, z których właściciele kopciuchów mogą skorzystać. Dodatkowo podane są dane konkretnego pracownika biura obsługi klienta, który będzie opiekował się całym procesem wymiany starego pieca. Najemcy pozostaje jedynie wypełnienie wniosku i dostarczenie go do właściwego pracownika. Można to zrobić pocztą tradycyjną lub elektroniczną lub wrzucić do specjalnej skrzynki przy swoim Biurze Obsługi Klienta.
Zdecydowaliśmy się na te działania, ponieważ z powodu pandemii ograniczyliśmy bezpośrednią obsługę i wizyty w terenie. Dodatkowo nie wszyscy nasi najemcy mają dostęp do poczty elektronicznej. Akcja zaczyna przynosić efekty. Tylko w pierwszych tygodniach dostaliśmy już kilkadziesiąt nowych wniosków o wymianę pieca. – podkreśla Andrzej Margielewski kierownik Biura Obsługi Klienta nr 10 wrocławskiego ZZK.
W dalszej kolejności pracownicy Biur Obsługi Klienta wskazują swoim najemcom odpowiednie kroki i czynności, które należy wykonać. Na ich doradztwo można liczyć przez cały proces, aż do odbioru nowego źródła ogrzewania u najemcy.
Listy to nie jedyne działania, jakie Zarząd Zasobu Komunalnego we Wrocławiu podejmuje w walce o czyste powietrze. Jednostka gminna w ramach akcji „Zmień Piec” likwiduje również kopciuchy poprzez podłączenia miejskich kamienic do sieci ciepłowniczej. W 2020 roku tylko ZZK na likwidację pieców w ramach uciepłownienia przeznaczył blisko 12 mln złotych, a w całym zasobie komunalnym w stolicy Dolnego Śląska zlikwidowano ponad 400 pieców.
W kolejnym roku chcemy przyłączyć do miejskiej sieci kilkadziesiąt gminnych budynków. Ogłaszamy kolejne przetargi, zarówno te na przygotowanie dokumentacji technicznej, jak i same prace budowlane. To bardzo często rozbudowane projekty. W wielu przypadkach zakres tych prac obejmuje nie tylko likwidację pieców i budowę nowej sieci grzewczej, realizujemy częściowe remonty budynków, wymieniamy stare okna w częściach wspólnych oraz instalacje sanitarne. – zaznacza Anita Białowąs dyrektor Zarządu Zasobu Komunalnego we Wrocławiu.
Listę gminnych kamienic, które są przeznaczone do uciepłownienia można znaleźć na stronie www.zmienpiec.pl. Tam też można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące dopłat i ulg oferowanych przez Gminę Wrocław.