Rada Miejska Wrocławia zatwierdziła proponowane zmiany dotyczące zasad wynajmowania komunalnych lokali mieszkalnych. Teraz łatwiej będzie zawrzeć umowę na czas nieokreślony na zajmowany lokal.

Wprowadzone zmiany ułatwią uzyskanie tytułu prawnego do lokalu w przypadku zgonu lub wyprowadzenia się dotychczasowego najemcy. Przyjęte zmiany umożliwiają większej grupie osób uzyskanie tytułu prawnego do lokalu bez konieczności wykonywania remontu na własny koszt.

Zgodnie z dotychczasowymi przepisami lokatorzy, którym upływa okres obowiązywania umowy najmu socjalnego, mogą w zależności od dochodu zawrzeć:

– umowę najmu socjalnego dotychczas zajmowanego lokalu przy dochodzie nieprzekraczającym 1200 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym i 840 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

– umowę na czas nieoznaczony na dotychczas zajmowany lokal przy nieprzekroczeniu dochodu 1800 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym oraz 1200 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Dotychczas po przekroczeniu w/w progów dochodowych najemca otrzymywał propozycję zawarcia umowy o remont lokalu na koszt własny pod warunkiem, że jego dochód nie przekraczał 4200 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym oraz do 3600 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Teraz remontowanie lokalu na koszt własny nie jest już koniecznością. Natomiast zmiana zatwierdzona podczas listopadowej sesji Rady Miejskiej dopuszcza możliwość zawarcia umowy najmu na czas nieoznaczony obecnie zajmowanego lokalu pod warunkiem, że dochód nie przekracza 4200 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym oraz 3600 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Pozostałe zmiany w uchwale dotyczą rozszerzenia możliwości regulowania tytułu prawnego do lokalu po zgonie lub wyprowadzeniu się dotychczasowego najemcy przy spełnieniu powyższych kryteriów dochodowych.

Projektowane zmiany przyczynią się do zapewnienia mieszkańcom większej pewności i stabilności w zakresie ich warunków mieszkaniowych oraz stworzą szerszy katalog sytuacji, w których dopuszcza się możliwość uregulowania tytułu prawnego do już zajmowanego lokalu mieszkalnego – podkreśla Sebastian Lorenc, wiceprezydent Wrocławia.

Nowe przepisy zaczną obowiązywać po upływie 14 dni od publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego, co ma nastąpić niezwłocznie.

Dodatkowych informacji i odpowiedzi na pytania udziela:
Urząd Miejski Wrocławia
Wydział Lokali Mieszkalnych
tel. 71 777 84 22

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij