Ponad sto nowych drzew i pół tysiąca krzewów ozdobnych pojawiło się we Wrocławiu. Zarząd Zasobu Komunalnego podsumował tegoroczne nasadzenia zastępcze i wyrównujące na obszarach, którymi zarządza. Na wrocławskich podwórkach i ulicach trwają właśnie odbiory tych nasadzeń. 

Każdego roku wiosną i właśnie jesienią, Zarząd Zasobu Komunalnego zleca nasadzenia drzew i krzewów na terenach, którymi zarządza w imieniu Gminy Wrocław. W 2020 roku tylko z tytułu kompensacji i wyrównania na zlecenie ZZK posadzono 117 drzew i 654 sztuk krzewów ozdobnych. Do tej puli należy doliczyć dziesiątki nowych drzew i setki krzewów, które pojawiły się na wrocławskich podwórkach w ramach tegorocznych rewitalizacji. Na liście nasadzonych drzew i krzewów znajdziemy takie drzewa jak dąb czerwony, klon polny, lipa drobnolistna, głóg dwuszyjkowy czy brzoza brodawkowata.

Zieleń na podwórku przy ul.Braniborskiej

Zieleń na podwórku przy ul.Braniborskiej

Dbałość o zieleń to jedno z priorytetowych działań Zarządu Zasobu Komunalnego, dlatego cały proces nasadzeń jest przez nas starannie zaplanowany.  W naszej jednostce czuwa nad tym m.in. dendrolog. W ramach prac weryfikujemy czy sadzonki i teren są odpowiednie i spełniają nasze kryteria. Dopiero w kolejnym kroku realizujemy nasadzenia – podkreśla Anita Białowąs dyrektor Zarządu Zasobu Komunalnego we Wrocławiu.

W sytuacjach, kiedy nowe drzewo nie może zostać posadzone w miejscu starego drzewa, a dzieje się tak najczęściej z powodu niewłaściwych warunków siedliskowych, Zarząd Zasobu Komunalnego za zgodą właściwego organu decyzyjnego nasadza w takim miejscu krzewy.

Zarówno dla nowych drzew, jak i krzewów kluczowe będą najbliższe 3 lata, dlatego nasze prace nie kończą się tylko na wykonaniu nowych nasadzeń. Bardzo nam zależy, aby rośliny przyjęły się w nowym miejscu, dlatego zgodnie z umową z naszym wykonawcą, wszystkie nasadzenia będą w tym czasie otoczone dodatkową opieką i pielęgnacją. – dodaje Anita Białowąs.

Zarząd Zasobu Komunalnego tylko na tegoroczne nasadzenia kompensacyjne i wyrównujące wraz z pielęgnacją wyda blisko 150 tys. złotych.