Zarząd Zasobu Komunalnego przystąpił do obowiązkowej deratyzacji w administrowanych budynkach i na terenie podwórek. Jesienna akcja po raz pierwszy potrwa miesiąc, a nie jak dotychczas dwa tygodnie. Decyzję o wydłużeniu czasu deratyzacji podjęli kilka miesięcy temu miejscy radni.

Z roku na rok, kompleksową deratyzacją gminnych terenów zewnętrznych objęty jest coraz większy obszar Wrocławia. Prowadzony tam jest ciągły monitoring oraz zabiegi deratyzacyjne. W tym roku to obszar o powierzchni prawie 46 hektarów, zlokalizowany w rejonie Osiedli Stare Miasto, Przedmieście Świdnickie i Oławskie oraz Nadodrze. W przypadku Zarządu Zasobu Komunalnego akcja obejmuje ponad 600 budynków i blisko pół tysiąca podwórek.

Trutki będą rozstawiane m.in. na korytarzach piwnicznych, czy na strychach. Korzystając z okazji, apelujemy do mieszkańców o ostrożność, szczególnie podczas spacerów z dziećmi i psami. Warto podkreślić, że deratyzacja to tylko jeden z elementów skutecznej walki ze szczurami. Na klatkach schodowych w naszych budynkach pojawiły się też plakaty, które podpowiadają mieszkańców, w jaki sposób mogą włączyć się do walki z gryzoniami. – wyjaśnia Tomasz Jankowski rzecznik prasowy ZZK.

Aby minimalizować populację gryzoni w mieście warto pamiętać o kilku zasadach:

·        ograniczyć wyrzucanie jedzenia,
·        nie wyrzucać odpadów, w szczególności resztek jedzenia, poza pojemniki 
·        zamykać klapy w pojemnikach na odpady,
·        dbać o czystość wokół śmietników
·        zwracać uwagę na porządek w piwnicach,
·        nie dokarmiać ptaków w miejscach dostępnych dla szczurów