Zabytkowa kamienica przy ulicy Mierniczej 18 we Wrocławiu to kolejna kamienica, która odzyskała swój pierwotny wygląd. W budynku kończą się właśnie ostatnie prace, które przed rokiem zlecił Zarząd Zasobu Komunalnego. W tym roku tylko na ul. Mierniczej Gmina Wrocław na renowację trzech kamienic wyda prawie 10 mln złotych.

Ulica Miernicza we Wrocławiu to jedna z niewielu ulic, gdzie niemal w całości zachowała się przedwojenna zabudowa. W jej skład wchodzą ponad stu letnie kamienice, które są wpisane do rejestru zabytków i stanowią gratkę dla miłośników architektury. Ulica Miernicza to również jedna z ulubionych ulic filmowców. Jej urokowi nie oparł się nawet Steven Spielberg. Kamienica z numerem 18 jest jedną z trzech kamienic przy ul. Mierniczej, która w tym roku na zlecenie Zarządu Zasobu Komunalnego została gruntownie wyremontowana.

Kamienica przy ul.Mierniczej 18
Kamienica przy ul.Mierniczej 18

Remont objął cały budynek, od dachu, poprzez elewacje, klatkę schodową, kończąc na piwnicy. Kamienica po ponad 140 latach zyskała swój pierwotny kolor elewacji, są to głownie odcienie beżu i brązu. Każdy jej detal został starannie odtworzony pod okiem miejskiego konserwatora zabytków – wyjaśnia Tomasz Jankowski rzecznik prasowy Zarządu Zasobu Komunalnego.

Na remoncie zyskają również sami mieszkańcy kamienicy. To, co ważne, każdy z lokali został ocieplony, pojawiły się w nich również toalety, które zostały przeniesione z korytarza. Wymieniono również instalacje wodną, gazową i elektryczną. – dodaje Jankowski.

Prace wykończeniowe w budynku przy ulicy Mierniczej 10 potrwają najpóźniej do końca października. Robotnicy nie znikną jednak z tej ulicy. Równolegle po tej samej stronie ulicy trwa remont kolejnych dwóch zabytkowych kamienic. Zakres prac w kamieniach z numerem 18 i 24 również dotyczył całego budynku, wraz z dachem, klatką schodową i piwnicą. Prace były prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków, który czuwał nad odtworzeniem unikatowych detali kamienic. Ostatnie prace wykończeniowe w budynkach z numerem 18, 24 potrwają do końca roku.

W ubiegłym roku na ulicy Mierniczej gruntownie wyremontowano kamienicę nr 15. Koszt tych prac wynosił blisko 3,5 mln złotych.

Łącznie w 2020 roku Zarząd Zasobu Komunalnego w imieniu Gminy Wrocław na remonty m.in. wrocławskich kamienic, podwórek, chodników czy lokali przeznaczy ponad 60 mln złotych.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij