We Wrocławiu już od dwóch lat lokatorzy, którzy zalegają z opłatami za komunalny lokal mieszkalny, mają możliwość spłaty tej należności poprzez odpracowanie długu, zgodnie z Zarządzeniem Prezydenta Wrocławia nr 8463/13.

W ciagu 24 miesięcy działania programu dłużnicy przepracowali już niemal 200 tysięcy godzin, a to oznacza, że odpracowali dług sięgający 2 milionów złotych!

Odpracowanie odbywa się na podstawie umowy, zawieranej pomiędzy dłużnikiem a wierzycielem; następuje wówczas zamiana zobowiązania finansowego na świadczenie rzeczowe.
Osoba, która chce odpracowywać dług czynszowy musi zacząć od złożenia wniosku w tej sprawie w swoim Biurze Obsługi Klienta.
Jeśli wniosek został wypełniony prawidłowo i pozytywnie zweryfikowany co do zawartych w nim danych, dłużnik będzie mógł podpisać umowę dotyczącą odpracowania; następnie dostanie skierowanie, wskazujące miejsce i rodzaj pracy, którą będzie wykonywał jako odpracowanie długu.

Dotychczas wpłynęło prawie 600 wniosków o odpracowanie, a ostatecznie zawarto z dłużnikami prawie 500 umów.

Najemcy zgłaszają się do odpracowywania nie tylko samodzielnie, ale także wspólnie rodzice z dziećmi (np. matka z córką, 4-osobowa rodzina) – pozwala na to bowiem Zarządzenie Prezydenta Wrocławia
Praca jest rozliczana w trybie miesięcznym, według stawki 10 złotych za każdą przepracowaną godzinę, a dług jest co miesiąc pomniejszany o kwotę wynikającą z rozliczenia godzinowego.

Chętni do pracy za dług kierowani są do prostych robót porządkowych, ogrodniczych, konserwatorskich lub prostych pomocniczych prac administracyjnych w różnych częściach miasta.

Warto podkreślić, że za sprawą programu 80 mieszkań komunalnych zostało już całkowicie oddłużonych – dłużnicy zakończyli swoje umowy, bo odpracowali w całości dług czynszowy -łacznie na kwotę prawie 500 tysięcy złotych!

Przez okres funkcjonowania programu zbieramy wiele pochwał z miejsc i instytucji w których lokatorzy odpracowują dług – zatrudniający chwalą ich rzetelność, sumienność i samozaparcie. Także dłużnicy podejmujący odpracowanie mówią o swoich zadaniach z zadowoleniem – podkreślają możliwość uczenia się i zdobywania nowych doświadczeń, ale przede wszystkim mówią o satysfakcji płynącej z aktywności zawodowej oraz o przywróconym poczuciu bezpieczeństwa i nowej szansie na rozwiązanie problemu z zadłużeniem.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij